Adobe ujawnia szczegóły dotyczące nowego InDesigna

W czasie kilku pokazów w Londynie firma Adobe pokazała kilka nowych funkcji, które pojawią się w kolejnej wersji znanej aplikacji InDesign. Jak podkreślił producent, przedstawione nowości to jedynie niewielka część zmian, które będzie można znaleźć w następnym wydaniu programu w 2007 roku.

Pierwsza nowość to możliwość importowania wielu obrazów jednocześnie. W czasie prezentacji użyto szablonu dokumentu z pustymi ramkami. Za pomocą polecenia Place dołączono do dokumentu wiele plików graficznych, które są wyświetlane przy kursorze w postaci miniatur. Użytkownik może przewijać miniatury w celu wybrania obrazów i zdjęć, a następnie umieszczać je bezpośrednio na stronie. Preferencje poszczególnych ramek są zachowywane. Funkcja ta przyspiesza proces dodawania obrazów na przykład podczas tworzenia katalogów.

W programie pojawią się nowe opcje przezroczystości. Oddzielne poziomy efektu można ustawiać dla poszczególnych elementów strony, takich jak tekst lub wypełnienie. Dostępne będą także opcje przypominające tryby mieszania w Photoshopie. Efekty przezroczystości można przenosić między elementami po prostu poprzez ich przeciąganie.

Zobacz również:

  • Adobe Premiere Pro - jak przyspieszyć/spowolnić film [PORADNIK]

Przepływ pracy dostosowano do nowych wersji innych produktów w rodzinie Adobe, co przede wszystkim dotyczy Photoshopa. Adobe zamierza także usprawnić obsługę formatu PDF, jeśli używane są bardziej zaawansowane efekty - obecnie może to sprawiać pewne problemy.

Ta wczesna wersja programu została przedstawiona na komputerze Apple MacBook Pro w trybie natywnym. Końcowa wersja InDesigna, która ma zadebiutować wiosną 2007 roku, będzie działała także w systemie Microsoft Vista.