Adobe wprowadza Acrobata 9, uaktualnia Creative Suite

Firma Adobe zaprezentowała kolejne wydanie aplikacji do tworzenia i wymiany dokumentów elektronicznych, Acrobat. Jedną z najciekawszych nowości w "dziewiątce" jest możliwość umieszczania w dokumentach PDF plików wideo. Aplikacja pozwala też na łączenie różnych mediów w jeden dokument - pakiet PDF (PDF Portfolio).

Acrobat 9 dostępny będzie w trzech wydaniach, Standard, Pro i Pro Extended (począwszy od najmniej do najbardziej zaawansowanej). Darmowy czytnik PDF - Acrobat Reader - też awansuje do wersji numer 9.

Dzięki Acrobatowi można tworzyć dokumenty PDF w dowolnej aplikacji pozwalającej na druk - wersja Standard pozwala na konwersję z programów Microsoft Word, Excel, PowerPoint, Publisher i Access do formatu PDF. Możliwe jest skanowanie wydruków z wykorzystaniem technologii optycznego rozpoznawania znaków pisma (OCR), przechwytywanie stron internetowych w formie bogatych, dynamicznych plików PDF, osadzanie w dokumencie PDF wielu rodzajów mediów, ochronę zawartości plików za pomocą 256-bitowych algorytmów szyfrujących oraz tworzenie pól tekstowych, które można wypełniać treścią.

Premiera rynkowa Acrobata 9 zapowiadana jest na lipiec 2008 r.

Premiera rynkowa Acrobata 9 zapowiadana jest na lipiec 2008 r.

Bardziej zaawansowana wersja Pro pozwala użytkownikowi dodatkowo sprawdzić zgodność tworzonego dokumentu z normami ISO PDF/A, PDF/E i PDF/X, cyfrowo podspisywać dokumenty, tworzyć formularze XML za pomocą dołączonego oprogramowania Adobe LiveCycle Designer ES, osadzać wideo w formacie FLV i H.264 oraz wszechstronnie przygotować plik do profesjonalnego druku. Zakres aplikacji, z których można eksportować do formatu PDF, obejmuje również programy Autodesk AutoCAD, Microsoft Visio i Microsoft Project.

Acrobat 9 Pro Extended dysponuje wszystkimi wymienionymi możliwościami, a oprócz tego pozwala konwertować szereg formatów wideo na FLV celem odtworzenia w PDF, osadzać wideo w plikach MS Word i PowerPoint, konwertować grafikę 3D do formatu PDF, łączyć różne formaty CAD w jeden dokument PDF oraz konwertować do PDF projekty 2D i 3D stworzone w najpopularniejszych aplikacjach CAD. Acrobat 9 Pro zostanie też zintegrowany z pakietem Adobe Creative Suite 3.3 (w wersjach Design Premium i Standard oraz Web Premium i Master Collection).

Wiele mediów - jeden dokument PDF (funkcja PDF Portfolio)

Wiele mediów - jeden dokument PDF (funkcja PDF Portfolio)

Acrobat 9 dostępny będzie w wydaniach dla systemów operacyjnych Windows i Mac OS X. Trafi do sprzedaży w lipcu, początkowo w czterech wersjach językowych (angielska, niemiecka, francuska i japońska). Wersja Pro Extended kosztuje 990,99 euro, wersja Pro - 676,39 euro, zaś Standard - 422,29 euro (ceny zawierają podatek VAT). Programy można już zamawiać za pośrednictwem strony producenta. W tym samym czasie powinny również trafić do sprzedaży zaktualizowane wydania pakietów Creative Suite, oznaczone numerami 3.3. Zmianą w porównaniu z poprzednimi wydaniami pakietu jest dołączenie do zestawu Design Premium oprogramowania Adobe Fireworks CS3.

Oprócz wydania nowego Acrobata producent uruchomił serwis Acrobat.com, w którym znajdują się narzędzia i usługi ułatwiające zdalną współpracę nad projektami przygotowywanymi w formacie PDF. W witrynie dostępne są takie usługi jak edytor tekstu online Adobe BuzzwordR, narzędzie do prowadzenia konferencji internetowych Adobe ConnectNow, narzędzie do zdalnej konwersji plików PDF (do pięciu dokumentów jednocześnie) oraz interfejsy programowania aplikacji dla projektantów.

Ostatnie duże wydanie Acrobata, oznaczone nr 8, ukazało się w listopadzie 2006 r. i dostępne było w dwóch edycjach, Standard i Professional.