Adobe wydało Photoshop Elements 9

Firma Adobe wprowadziła nowe wersje programów Photoshop Elements i Premiere Elements, czyli konsumenckich odpowiedników profesjonalnego oprogramowania do edycji grafiki i wideo.

Premiera dziewiątej odsłony "elementsów" odbyła się niemal równo rok po wprowadzeniu przez Adobe wersji numer 8.

Photoshop Elements 9 wyposażony został m.in. w funkcję Content Aware Fill, jedną z ciekawszych innowacji "pełnoprawnego" Photoshopa CS5. Jej działanie polega na tym, że w zasadzie dowolny obiekt może zostać usunięty z cyfrowego zdjęcia, a aplikacja automatycznie wypełnia po nim miejsce przez dopasowanie tła. O funkcjonalność Content Aware Fill zostało w Elements 9 wzbogacone narzędzie Spot Healing Brush.

Inne nowości to m.in. maski warstw, Photomerge Style Match (program analizuje wybrane parametry danego zdjęcia i stosuje je na innym, tak aby oba obrazy były zbliżone stylistycznie) i opcja publikacji zdjęć w serwisie społecznościowym Facebook.

W wideoedytorze Premier Elements 9 pojawiła się m.in. opcja importu plików wideo z kieszonkowych kamer i cyfrowych aparatów DSLR, narzędzie do usuwania problemów z dźwiękiem (np. oczyszczania ścieżki audio z szumów czy innych niepożądanych odgłosów), nowy efekt graficzny (kreskówka) oraz - podobnie jak w Photoshopie - funkcja publikowania zasobów na Facebooku.

Aplikacje są dostępne w wersjach dla systemów Windows i Mac OS X. Można je kupić osobno, jak i w pakiecie. Przed zakupem można wypróbować ich możliwości instalując wersje trial, dostępne na stronie producenta.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: