Adobe zapowiada AIR 2.0 beta

Od wprowadzenia przez Adobe pierwszej, stabilnej wersji środowiska uruchomieniowego aplikacji webowych offline minęło już ponad 1,5 roku. Najwyższy czas zaktualizować Adobe Integrated Runtime i dodać do niego nowe funkcje. Z zapowiedzi producenta wynika, że AIR 2.0 pojawi się jeszcze w 2009 r.

Adobe Integrated Runtime (AIR) to środowisko, za pośrednictwem którego aplikacje sieciowe, napisane przy użyciu technologii Flash, Flex czy AJAX, można uruchomić z poziomu pulpitu komputera. Wystarczy zainstalować w systemie niezbędny komponent, by korzystać z dobrodziejstw AIR. Ze środowiskiem współpracują liczne aplikacje, w tym TweetDeck, BBC iPlayer, New York Times Reader czy Adobe Media Player (więcej narzędzi można znaleźć w serwisie AIR Marketplace).

Druga wersja AIR, która w postaci wydania beta zostanie udostępniona w najbliższych miesiącach, ma wnosić szereg udoskonaleń (programiści zwracali m.in. uwagę, że AIR oferuje ograniczony dostęp do zasobów lokalnych komputera). Dzięki AIR 2.0 program rozpozna np. urządzenia pamięci masowej podłączone do komputera, np. kamerę wideo, i ułatwi zapis zapisanych w jej pamięci plików na dysku peceta lub ich przesłanie i publikację w Internecie.

Nowe AIR ma umożliwiać przeglądanie dokumentów PDF i DOC, jak również udostępniać funkcje wymiany plików przez Sieć. Programiści Adobe nie zapominają o wydajności środowiska - ma ono zostać zoptymalizowane pod kątem lepszego wykorzystania procesora i pamięci komputera (ostatnia kwestia jest szczególnie paląca).

Finalna wersja AIR 2.0 ma pojawić się w pierwszej połowie 2010 r. Producent zapowiada też wydanie środowiska dla smartfonów, co także powinno nastąpić w przyszłym roku.