Adobe zaprzestaje rozwoju FrameMakera dla Maców

Ta wiadomość nie będzie zapewne większym zaskoczeniem dla większości zainteresowanych - od przyszłego miesiąca, a dokładnie od 21 kwietnia, Adobe oficjalnie zaprzestanie dalszego rozwoju programu FrameMaker dla platformy Macintosh.

Powodem takiej decyzji jest rosnące zainteresowanie programem ze strony użytkowników operujących na komputerach z systemem Windows w stosunku do platformy Mac OS. Przedstawiciele firmy podkreślają, że oczywiście zdarzają się również przypadki zapotrzebowania na wersję FrameMakera dla systemów Mac OS X, jednak ich liczba w porównaniu do edycji Windows jest znikoma.

To już nie pierwszy przypadek zakończenia przez Adobe prac nad rozwojem konkretnego oprogramowania. Podobny los spotkał już wcześniej program PageMaker. W poprzednim wypadku użytkownikom oddano jednak do dyspozycji możliwość aktualizacji do InDesign oraz skorzystanie ze specjalnej wersji z pakietem wtyczek.

Dla większości użytkowników, wiadomość ta nie jest zapewne dużym zaskoczeniem. Ostatnia wersja FrameMakera dla systemów Mac OS ujrzała światło dzienne prawie 2 lata temu. Zaprezentowana przez Adobe edycja FrameMakera – 7.1 została już udostępniona tylko dla systemów Windows oraz Solaris. Wtedy już pojawiły się pierwsze sygnały o zaprzestaniu prac nad jej ‘Macowym’ wydaniem. Adobe zapewnia, iż prace rozwojowe nad FrameMakerem dla Windows oraz Solarisa będą kontynuowane, tak jak i wsparcie dla użytkowników dotychczasowych wersji dla Macintosha (tylko na okres 1 roku po terminie zaprzestania prac rozwojowych).

Więcej informacji: http://www.adobe.com