Adresy WWW do zmiany

Błąd komputera wywołał ogromne zamieszanie w Internecie. Około tysiąca adresów WWW, zarejestrowanych od 4 listopada ub.r., trzeba będzie zmienić.

Network Solutions i Internet Domain Registrars na skutek błędu w oprogramowaniu zarejestrowały domeny zawierające w adresie znak minus (-). Może on występować w środku adresu, a nie jak w tych przypadkach na jego początku lub końcu. W procesie rejestracji nie brali udziału ludzie - następował on automatycznie po otrzymaniu zgłoszenia. Oprogramowanie odpowiedzialne za procedurę rejestracji zawierało jednak poważny błąd. W wyniku niedopatrzenia zostały zarejestrowane adresy łudząco podobne do najbardziej znanych, w rodzaju: "www.abc-.com", "www.Boston-.com", "www.microsoft-.com".

Don Telage, rzecznik Network Solutions, powiedział: "Aż 845 nazw zawiera niedozwolony znak. Nie są one pełnowartościowe, gdyż kilka stosowanych w Internecie protokołów, z FTP na czele, w ogóle nie rozpoznaje takiego znaku. Dla nich on nie istnieje. To tak jak brak w adresie wyrażeń www albo http - przeglądarka nie uzna tego za adres witryny internetowej (ale za szukane wyrażenie). Wyszukiwarki internetowe takich adresów nie zindeksują. Odkryliśmy problem po Nowym Roku, ale nie jest on związany z Y2K, bo rejestracje miały miejsce już na jesieni".

Więcej informacji:

www.pcworld.com/

www.news.com

www.networksolutions.com