Advanced Task Killer - czy zabijanie aplikacji w Androidzie oszczędza baterie smartfonów? (test)

Ogólnie uważa się, że Advanced Task Killer to pierwsza aplikacja, którą powinniśmy zainstalować zaraz po zakupie każdego smartfona z systemem Android. Podobno ma ona zwiększać czas pracy baterii. Ale po internecie krążą opinie, że używanie takich aplikacji typu task killer w istocie nie tylko nie oszczędza energii, lecz nawet zużywa jej więcej. Gdzie leży prawda?

Android

Wszyscy myślimy o tym, jak wydłużyć czas pracy na baterii. Smartfony często nie wytrzymują na baterii nawet jednego dnia - na Androidzie potrafi być uruchomionych kilkanaście aplikacji naraz. Dlatego aplikacje takie jak Advanced Task Killer są tak popularne. Ale czy słusznie je instalujemy na naszych smartfonach? Sprawdziliśmy to.

W teorii się zgadza...

W teorii energooszczędność dzięki używaniu task killera ma sens. Uruchomione aplikacje pobierają przecież więcej energii - to logiczne. Wydaje się więc, że jeżeli będziemy je regularnie zamykać, to zdecydowanie wydłużymy czas życia baterii.

Advanced Task Killer - czy zabijanie aplikacji w Androidzie oszczędza baterie smartfonów? (test)

Advanced Task Killer

A jak jest w praktyce?

Z drugiej strony pojawiają się głosy, że zabijanie aplikacji nie tylko nie zmniejsza, ale wręcz zwiększa zużycie baterii, gdyż zabijanie aplikacji też zabiera energię, a zamknięte aplikacje i tak za chwilę znowu się uruchomią.

Jakie smartfony brały udział w teście?

Amerykańskie laboratorium PC World przeprowadziło więc test - na kilku najpopularniejszych smartfonach (HTC Evo 3D, HTC Sensation 4G, HTC ThunderBolt, Motorola Droid Bionic, Samsung Galaxy S II) zainstalowano Advanced Task Killer. Wyniki poniżej dają jasną odpowiedź.

Wszystkie zostały zresetowane do ustawień fabrycznych i zostało też wyłączone WiFi. Smartony zostały ustawione tak, żeby w zapętleniu odtwarzały materiał HD w najwyższej możliwej jasności ekranu - aż do wyczerpania baterii. Advanced Task Killer został ustawiony na tryb Safe, rekomendowany przez producenta (jest jeszcze Agressive i Crazy) - program zabijał więc aplikacje co 30 minut.

Advanced Task Killer - czy zabijanie aplikacji w Androidzie oszczędza baterie smartfonów? (test)

Test działania Advanced Task Killer na 5 smartfonach

Wyniki testu Advanced Task Killer na 5 smartfonach

Jak wynika z powyższego zestawienia, 3 z 5 smartfonów - HTC Evo 3D, HTC Sensation 4G i HTC ThunderBolt faktycznie zwiększyły czas życia na baterii dzięki task killerowi, niestety to był niewielki przyrost energii (najwyżej o kilka kilkanaście minut). Tymczasem Motorola Droid nie wykazała żadnych zmian. Najciekawszy jest jednak przypadek Samsung Galaxy S II, który w wyniku działania tak killera działał krócej (!) na baterii o całe 2 minuty.

Advanced Task Killer - warto czy nie warto?

Średni wzrost wydajności baterii to 1,9 proc. Słabo. Wniosek płynie jeden - nie warto używać task killerów - do tej pory sam używałem na swoim smartfonie z Androidem Advanced Task Killer, ale wygląda na to, że zupełnie niepotrzebnie. Jednak z drugiej strony może warto mieć Advanced Task Killer na smartfonie, nie używając go. Dlaczego? Ponieważ pokazuje w szybki sposób, jakie aplikacje działają nam w tle. A to warto wiedzieć


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: