Agenci 0-700

Dialery udostępniające płatne strony WWW mogą cię narazić na wysokie rachunki telefoniczne. Możesz je zainstalować prawie nieświadomie, a ich usunięcie może być bardzo trudne. Czy antydialery pomogą uchronić komputer przed nimi, a ciebie - przed kosztami połączeń?


Dialery udostępniające płatne strony WWW mogą cię narazić na wysokie rachunki telefoniczne. Możesz je zainstalować prawie nieświadomie, a ich usunięcie może być bardzo trudne. Czy antydialery pomogą uchronić komputer przed nimi, a ciebie - przed kosztami połączeń?

Powiedzmy to sobie otwarcie: jeśli używasz Internetu do sprawdzania poczty, czytania wiadomości w serwisach informacyjnych, dyskutowania na forum, dialery raczej nie zainstalują się w twoim komputerze. Z reguły atakują internautów próbujących odwiedzić różnej maści "rozbierane" strony Internetu. Jeśli jednak, w ten czy inny sposób, w twoim komputerze pojawił się dialer - program automatycznie nawiązujący kosztowne połączenie modemowe - podpowiemy ci, jak go usunąć i jak w przyszłości zabezpieczyć się przed podobnymi niespodziankami.

Zasada działania dialerów jest prosta. To małe programy, pobierane z Internetu i instalowane w systemie za zgodą użytkownika (chociaż z reguły nieświadomego konsekwencji). Uruchamiają się podczas startu systemu operacyjnego i próbują nawiązywać połączenie modemowe z numerem typu 0-700, bardzo kosztowne dla użytkownika, a zyskowne dla swojego twórcy. Dodatkową charakterystyczną cechą dialerów jest to, że bardzo trudno usunąć je z systemu. Różne sztuczki utrudniają namierzenie go na dysku i przywrócenie systemu do poprzedniego stanu.

Na całe szczęście jest wiele dobrych programów blokujących działanie dialerów, a nawet usuwających niechcianych gości z komputera. Jeśli używasz połączenia dial-up, warto rozważyć zainstalowanie antydialera, aby uchronić się przed kosztami związanymi z działaniem małych telefonistów. Jeśli zaś jesteś szczęśliwym użytkownikiem innego rodzaju dostępu do Internetu, również możesz ucierpieć z powodu dialera - nawet jeśli nie narazi cię na koszty, będzie niepotrzebnym śmieciem w komputerze. Więcej: wiele dialerów zmienia także stronę główną w ustawieniach przeglądarki, więc usunięcie intruza nie zawsze wystarcza. Po uruchomieniu przeglądarki dialer może znów zostać pobrany na dysk - nawet automatycznie. Ręczne usunięcie go bez specjalnych narzędzi jest możliwe, ale żmudne i kłopotliwe. Naprawdę zdecydowanie łatwiej użyć dobrego antydialera niż wyszukiwać, sprawdzać i usuwać pliki czy wpisy w Rejestrze. Jeśli jednak z pewnych powodów musisz to robić sam, skorzystaj z naszego krótkiego poradnika.

Agenci 0-700
Agenci 0-700
Agenci 0-700
Agenci 0-700
Agenci 0-700
Agenci 0-700
Na szczęście, sytuacja się zmienia. Może już niedługo dialery odejdą w niechlubną przeszłość. Coraz popularniejsze stają się inne metody pobierania opłat za dostęp do serwisów WWW, zwłaszcza wykorzystanie tzw. premium SMS, czyli udostępnianie płatnych serwisów internetowych po podaniu hasła otrzymanego SMS-em. Ten sposób płatności jest prosty, klarowny i nie naraża na duże koszty, powszechnie stosuje go wiele poważnych witryn WWW , także nasza stronahttp://www.pcworld.pl , gdzie za pomocą kodu przesłanego SMS-em możesz otrzymać dostęp do archiwum lub szybszego serwera FTP. Mimo tych zmian, dla mniej doświadczonych internautów dialery wciąż mogą stanowić realne zagrożenie, postanowiliśmy więc ocenić możliwości i funkcjonalność 10 najpopularniejszych programów blokujących je i usuwających.

Usuwanie dialera w Windows XP

1. Uruchomiony dialer często widoczny jest w postaci ikony w zasobniku systemowym. Jeśli umieścisz nad nim kursor myszy, po chwili zostanie wyświetlony krótki opis. Z reguły już on dowodzi, że masz do czynienia z dialerem.

2. Gdy wykryjesz dialer, kliknij jego ikonę w zasobniku systemowym prawym przyciskiem myszy. Znaczna część tych programów wyświetla w menu kontekstowym opcję Odinstaluj, pozwalającą w najprostszy sposób pozbyć się natręta. Trzeba pamiętać, że dialery są produktami legalnie działających firm, związanych oficjalnymi umowami z operatorami telekomunikacyjnymi, i że nie są wirusami dążącymi do zniszczenia danych czy nieograniczonego powielania się. Część firm udostępniających dialery przygotowała nawet specjalne narzędzia do ich usuwania. Zestaw takich programów znajdziesz na naszych krążkach. Możesz ponadto sprawdzić moduł Dodaj/usuń programy w Panelu sterowania. Niektóre dialery są tam jawnie wymienione i łatwo je usunąć z systemu.

3. Jeśli jednak nie możesz pozbyć się dialera w cywilizowany sposób, najpierw przejdź do Panelu sterowania i otwórz folder Połączenia sieciowe. Znajdziesz w nim listę wszystkich obsługiwanych w systemie połączeń telefonicznych. Wybierz te, które mogą być związane z działaniem dialera, kliknij je prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Usuń z menu podręcznego.

4. Następnie uruchom Menedżera zadań Windows (za pomocą skrótu [Ctrl Alt Del]) i na karcie Procesy odszukaj wszystkie procesy dialerów. Pewnym ułatwieniem może być to, że w kolumnie Nazwa użytkownika obok podejrzanego procesu znajdziesz swoją nazwę użytkownika. Dialery nie są procesami systemowymi. Przed ich wyłączeniem zamknij wszystkie znane ci aplikacje - to ułatwi odszukanie podejrzanych pozycji na liście procesów oraz zanotuj nazwę uruchomionego pliku (np. sexxx.exe).

Potem zaznacz dialer na liście i kliknij Zakończ proces.

5. Odszukaj dialer na twardym dysku. Przejdź do Start | Wyszukaj i poszukaj na twardych dyskach pliku, którego nazwę wcześniej zanotowałeś. Dialery najczęściej lokują się w folderach \Windows, \Windows\System i \Windows\System32. W tych miejscach znajdują się też pliki kluczowe dla działania systemu. Przed ich skasowaniem upewnij się, że usuwasz właściwe elementy i zanotuj datę utworzenia plików.

W wątpliwych przypadkach nie usuwaj, lecz przenieś pliki w inne miejsce. Jeśli się pomylisz, a Windows zacznie szaleć, będziesz mógł przywrócić elementy usunięte z folderów systemowych.

6. Dialer może umieścić wiele plików na twardym dysku, a ich odnalezienie bywa kłopotliwe. Poszukaj plików o nazwie podobnej do nazwy dialera (różniących się np. tylko rozszerzeniem) i utworzonych w tym samym czasie.

7. To jeszcze nie koniec pracy. Teraz przejdź do Start | Uruchom, wpisz msconfig i wciśnij [Enter]. Przejdź na kartę Usługi i starannie przejrzyj listę usług uruchamianych podczas startu systemu operacyjnego. Twoje podejrzenia powinny wzbudzić usługi nieznanych producentów, niezwiązane z zainstalowanymi aplikacjami. Możesz je wyłączyć, usuwając zaznaczenie przy odpowiednich pozycjach. Dialer rzadko modyfikują listę usług, ale po tym krótkim treningu przejdź na kartę Uruchamianie. Właśnie tutaj najczęściej zapisane jest automatyczne uruchamianie dialera podczas startu systemu operacyjnego. Wpis rozpoznasz po nazwie elementu i pliku wymienionym w kolumnie Polecenie. Wyłącz podejrzane pozycje, usuwając zaznaczenie na liście. Kliknij przycisk Zastosuj, a potem Zamknij.

Koniec dialerów?

Dosłownie o ostatniej chwili dowiedzieliśmy się o działaniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które mogą zakończyć niechlubną epokę dialerów produkowanych przez firmy współpracujące z Telekomunikacją Polską S.A. UOKiK uznał, że TP S.A. nie może pobierać opłat za połączenia z numerami typu 0700, gdyż narusza to prawa konsumenta. Zastrzeżenia urzędu dotyczyły zwłaszcza braku umowy pomiędzy klientem a TP S.A., jasno określającej warunki korzystania z usługi. Uznano również, że nie można traktować instalacji dialera w systemie za równoznaczną z zawarciem umowy. Czyżby więc nastał koniec kłopotów?

Praktyka dowodzi, że na faktyczny koniec usług 0700 związanych z TP S.A. możemy jeszcze długo poczekać. Poza tym nie wszystkie dialery wykorzystują numery audioteksowe Telekomunikacji Polskiej. Wiele firm zarabiających na tego typu dostępie do stronhttp://www nawiązuje umowy z zagranicznymi operatorami telekomunikacyjnymi. Zagrożenie najprawdopodobniej nie zniknie całkowicie.

Jak testowaliśmy?

Do testów użyliśmy nowej instalacji Windows XP i Microsoft Office 2000 i uruchomiliśmy w niej kilka dialerów znalezionych w Internecie. Każdy z testowanych antydialerów uruchamiany był w już zaśmieconym systemie. Sprawdziliśmy, czy programy wykrywają aktywne dialery, czy blokują niebezpieczne połączenia modemowe. Zbadaliśmy także, czy potrafią usunąć znalezione dialery z systemu operacyjnego oraz czy reagują na próby zainstalowania nowych.