Agent do zadań specjalnych

Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferują sieciowe grupy dyskusyjne, warto zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie. Najlepiej bezpłatne. Może to być Free Agent, rozbudowany, wygodny i darmowy nadzorca sieciowych dyskusji.

Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferują sieciowe grupy dyskusyjne, warto zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie. Najlepiej bezpłatne. Może to być Free Agent, rozbudowany, wygodny i darmowy nadzorca sieciowych dyskusji.

Agent do zadań specjalnych
Praca z Free Agent rozpoczyna się od podania kilku sieciowych adresów: serwera obsługującego pocztę wysyłaną, własnego adresu e-mail i oczywiście serwera nadzorującego działanie list dyskusyjnych. Jakie to adresy? To zależy od tego, kto jest dostawcą usług sieciowych. Jeśli korzystasz z numeru dostępowego TP S.A. (0 20 21 22), możesz użyć adresu serwera <font color="red">news.tpnet.pl. Adres serwera obsługującego pocztę wysyłaną możesz znaleźć w informacjach i pomocy dostępnej na stronach dostawcy, u którego masz założone konto e-mail. Na potrzeby list dyskusyjnych najlepiej założyć sobie bezpłatne konto e-mail – i tylko tego adresu używać. W przypadku ataku hackera można będzie usunąć konto i założyć nowe.

Po uruchomieniu Free Agent, podaniu adresów i przejściu w tryb online, użyj polecenia Online|Get New Groups. Program pobierze teraz listę dostępnych grup – trwa to od kilku do kilkunastu minut.

Teraz nastąpi jeden z najprzyjemniejszych momentów pracy z Free Agent – wybieranie najciekawszych grup dyskusyjnych. Możesz przewinąć listę i wybrać kilka pozycji, znacznie wygodniej będzie jednak skorzystać z przycisku Find <tu mała ilustracja: find.bmp> - kliknij go i wpisz słowo, którego poszukujesz (np. „music”). Jeśli zechcesz znaleźć kolejną grupę, której nazwa zawiera wpisane słowo, skorzystaj z przycisku Find& next <tu mała ilustracja: find_next.bmp>. Po dwukrotnym kliknięciu wybranej grupy zostanie wyświetlone okno dialogowe, w którym można wybrać, czy chcesz pobrać nagłówki wszystkich wiadomości z tej grupy, czy tylko 50 pierwszych (polecam tę drugą opcję – dzięki niej nie stracisz czasu na ściąganie informacji z mało interesujących grup). Przyciski Find i Find next można także wykorzystać do poszukiwania wiadomości zawierających interesujące ciągi znaków. Wystarczy kliknąć kursorem gdziekolwiek w oknie wiadomości (np. zaznaczając jeden z nagłówków) i użyć przycisku. Szczególnej uwadze polecam grupy pl.test i pl.answers (jeśli nie korzystasz z zasobów polskich grup usenetowych, inne listy zawierające wyrazy test i answers). Pierwszą z nich można bez ograniczeń wykorzystać jako „oślą łączkę” do nauki odbierania i wysyłania wiadomości, druga natomiast zawiera najważniejsze informacje o sposobach korzystania z grup dyskusyjnych.

Agent do zadań specjalnych
Jeśli zdecydujesz się na regularne przeglądanie wiadomości w wybranej grupie dyskusyjnej, użyj przycisku Subscribe <tu mała ilustracja: subscribe.bmp>. Czasem jednak zdarza się, że próby wysyłania wiadomości do grup, do których się zapisaliśmy kończą się wyświetleniem komunikatu o błędzie (np. „Posting not allowed”). Problem tkwi w konfiguracji serwera news – najprawdopodobniej nie jesteś uprawniony do wysyłania listów za jego pośrednictwem. Zasięgnij rady u swojego dostawcy usług sieciowych albo wypróbuj adres typu <font color="red">news.nazwa_dostawcy.com.pl lub <font color="red">news.nazwa_dostawcy.pl .

Niektóre grupy dyskusyjne są bardzo aktywne i sporo kłopotu może sprawić śledzenie interesującej dyskusji w natłoku różnych, mniej i bardziej ważnych informacji. Free Agent udostępnia dwa przydatne narzędzia: Watch thread i Ignore thread. Pierwsze z nich pozwala kontrolować przebieg dyskusji – wiadomości z wybranego „ciągu” będą automatycznie pobierane w całości. Użycie Ignore thread sprawi zaś, że niechciane wiadomości (i odpowiedzi na nie, i odpowiedzi na odpowiedzi) będą automatycznie zaznaczane jako już przeczytane.

Powszechnie przyjętym obyczajem panującym na listach dyskusyjnych jest oznaczanie swoich wiadomości charakterystycznym podpisem, często zawierającym małe rysunki (złożone ze znaków ASCII). Przejdź do Options|Signatures, użyj przycisku Add i utwórz własny, niepowtarzalny podpis.

Wiadomości na listach dyskusyjnych przybywają bardzo szybko. Zapewne już po kilku dniach zechcesz usunąć większość starych informacji. Możesz zaznaczyć wiadomości, przeciągając myszką lub też użyć skrótu [Ctrl A], aby wybrać wszystkie. Można także korzystać z kombinacji strzałek góra-dół i klawisza [Shift]. Po zaznaczeniu wiadomości wystarczy kliknąć je prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Delete z menu podręcznego.

Free Agent udostępnia sporo narzędzi obsługujących załączniki binarne do wiadomości w grupach. Jednak tego typu załączniki są niebezpieczne, a ponadto grupy newsowe nie są przeznaczone do wymiany plików, lecz wiadomości. W wielu grupach używanie załączników jest zresztą źle widziane, a w niektórych wyraźnie zabronione.