Agent i752

Intel wraca na rynek układów graficznych z dwoma produktami...

Intel wraca na rynek układów graficznych z dwoma produktami...

Intel wraca na rynek układów graficznych z dwoma produktami, które mają nie tyle oszołomić parametrami, co uplasować go na najlepszej pozycji na rynku tanich pecetów. Gigant wśród procesorów zamierza osiągnąć swój cel za pomocą akceleratora i752 oraz zbudowanego na nim zestawu układów towarzyszących CPU (chipsetu) o symbolu 810.

Agent i752
Układ i752 jest następcą wprowadzonego w lutym zeszłego roku i740, który był pierwszym sprzedawanym procesorem graficznym Intela. i740 miał zapewnić Intelowi prymat wśród akceleratorów 3D, lecz z powodu dość wysokiej ceny oraz pojawienia się wydajniejszych układów, i740 nie zyskał dużej popularności wśród producentów kart graficznych.

Nauczony doświadczeniem Intel postanowił wprowadzić akcelerator o skromniejszych możliwościach, lecz przeznaczony dla masowego odbiorcy, który potrzebuje wspomagania cyfrowego wideo, grafiki 2D dobrej jakości i przetwarzania obrazów 3D na wysokim poziomie. Takie założenia spełnia i752, najnowszy w rodzinie IGT (technologii graficznej Intela). IGT to tak zaprojektowana architektura, by cała linia akceleratorów używała standaryzowanych sterowników. Ogranicza to koszty i zapewnia zgodność układów.

Procesor i752 znalazł zastosowanie w zestawie układów 810, który integruje grafikę, dźwięk i inne funkcje, a przeznaczony jest na rynek tanich komputerów, w cenie poniżej 1000 dolarów. Chipset 810 ma promować procesory Intela, głównie tanie Celerony w grupie ekonomicznych pecetów, gdzie, jak na razie, prym wiedzie AMD i Cyrix.

Chipset 810 jest ściśle zintegrowany z architekturą CPU, szczególnie z instrukcjami SSE z Pentium III, dlatego najlepszą wydajność osiągnie z tymi właśnie procesorami. Niebagatelną zachętę dla producentów komputerów stanowi jego cena, która kształtuje się na poziomie niższym niż podobnego zestawu bez grafiki. Intel uważa, że układ 810 doprowadzi do 20-procentowej obniżki kosztów płyty głównej, co da w efekcie komputery tańsze o 50 do 100 dolarów. Zapowiedział też trzy różne wersje 810, by dopasować je do zróżnicowanych oczekiwań użytkowników pod względem ceny i funkcji.

Oprócz programowego odtwarzania filmów DVD i realizowania funkcji audio chipset 810 oferuje wbudowany generator liczb losowych, który jest kluczowym elementem w szyfrowaniu komunikacji elektronicznej. Aplikacje wykorzystujące tę funkcję mają pojawić się w drugiej połowie roku.

i752, a zatem i zestaw układów 810, nie jest rewelacją pod względem wydajności – można go porównać do dzisiejszych standardowych akceleratorów 3D. Jednak dzięki niskiej cenie i752 (prawie o połowę niższej od i740 w dniu premiery) w przyszłości będzie można łatwo i tanio zamienić AGP 2x na AGP 4x. Jesienią Intel planuje premierę i754, który od i752 różni się właśnie obsługą magistrali AGP 4x. Rozbudowa będzie polegała na zwykłej wymianie układów, a sterowniki pozostaną takie same.