AirPlay 2 i HomeKit wkrótce na Smart TV

Obsługa AirPlay 2 i HomeKit będzie wkrótce możliwa na wielu Smart TV, w tym produkcji LG, Sony i Vizio. Samsung traci monopol na współpracę z Apple.

Miłośnicy Apple rzadko interesowali się nowościami z CES, jednak tym razem zostali zaskoczeni podwójnie. Najpierw Samsung zadeklarował umieszczenie iTunes w aplikacjach swoich Smart TV, a dziś kolejni producenci zaanonsowali chęć wspierania przez ich urządzenia AirPlay 2 oraz HomeKit. Z tej okazji Apple zaktualizowało oficjalną stronę AirPlay i teraz zaznacza, że technologia ta jest obsługiwana przez "czołowych producentów TV".

AirPlay 2 i HomeKit wkrótce na Smart TV

Konferencja prasowa LG skupiała się głównie na zwijanym telewizorze OLED, dlatego informacja o wsparciu urządzeń Apple jest dość zaskakująca. A obsługa AirPlay 2 i HomeKit została wspomniana przy okazji wymieniania zalet nowego procesora producenta - Alpha 9, który zagości w jego Smart TV w tym roku.

Zobacz również:

  • Sonos Roam - nowy, przenośny głośnik z Bluetooth, Wi-Fi i AirPlay 2
  • Plany Intela na 2021 rok - cztery rodziny procesorów dla PC i laptopów

Vizio na swojej prezentacji ogłosiło nową platformę swojego oprogramowania SmartCast 3.0 - również ona będzie obsługiwać AirPlay 2 i HomeKit. Użytkownicy telewizorów Vizio otrzymają aktualizację platformy, umożliwiającą ich wykorzystanie. Osoby zgłoszone do testów (tzw. beta users) otrzymają aktualizację w pierwszym kwartale b.r., a do wszystkich trafi ona w drugim.

O Sony Z9G, A9G i X950G pisaliśmy wczoraj. Ale dopiero dzisiaj, w oficjalnej informacji prasowej, czytamy o wsparciu AirPlay 2 i HomeKit przez te modele. Ma ono pojawić się "później w tym roku". Co ciekawe, Z9G i A9G działają pod kontrolą Android TV, więc ich użytkownicy będą mogli - teoretycznie - korzystać równocześnie z Google Assistant i Siri.

Apple chce w najbliższych latach mocno zwiększyć swoje przychody, a zaplanowane uruchomienie usług streamingu wideo (w tym szereg własnych produkcji) jest ważnym elementem strategii firmy z Cupertino. Im więcej producentów TV będzie wspierać AirPlay 2 i HomeKit, tym większy zasięg będzie mogła uzyskać. Szczegóły na jej temat powinniśmy poznać w nadchodzących miesiącach.