AirPlay już nie tylko na urządzeniach Apple, ale też w XBMC na Androida

AirPlay to bezprzewodowy standard przesyłu danych w obrębie sieci Wi-Fi opracowany przez Apple dla ekosystemu urządzeń z systemami iOS oraz OS X. Wspierany jest też przez wiele różnych akcesoriów. Od teraz korzystać z tej funkcji mogą też użytkownicy rozwojowej wersji popularnego odtwarzacza XBMC.

Urządzenia Apple, takie jak komputery Mac, telefon iPhone, tablet iPad oraz przystawka do telewizora Apple TV mają systemowa wbudowaną obsługę protokołu AirPlay. Pozwala on na szybkie, wygodne i stabilne przesyłanie obrazu i dźwieku z jednego urządzenia na drugie, a także wybierać np. jako wyjście dźwiękowe zestawy głośników, w których producent zadbał o wsparcie tego standardu.

Przesył dźwięku przez AirPlay nie powoduje strat jakości jak w przypadku Bluetooth. Co więcej, przy wykorzystaniu możliwe jest też klonowanie obrazu pulpitu urządzenia mobilnego prosto na telewizor. Możliwa jest też oczywiście transmisja wideo. Dużą zaletą AirPlay nad technologiami Miracast, DLNA i Intel WiDi jest bezproblemowa obsługa i działanie - ale niestety wyłącznie w obrębie ekosystemu Apple. Brak konieczności zaawansowanej konfiguracji to oczywiście zaleta, ale AirPlay ogranicza w doborze dodatkowego sprzętu.

Zobacz również:

Możliwe jednak, że niedługo się to zmieni. Twórcy popularnego odtwarzcza XBMC dodali w swoim programie na Androida obsługę streamingu przez AirPlay. Na chwilę obecną dostępna jest wyłącznie w wersji rozwojowej aplikacji o nazwie pre-release. Pozwoli to na przesyłanie danych do wszystkich urządzeń zgodnych ze standardem Apple, nawet jeśli firma z Cupertino nie była producentem.