AirPort Express: podręczny, muzyczny, bezprzewodowy

Ciekawy gadżet znalazł się właśnie w ofercie koncernu Apple. Urządzenie o nazwie AirPort Express jest połączeniem przenośnej stacji bazowej do łączności bezprzewodowej w standardzie 802.11g, a przy tym oferuje również streaming muzyki z komputera z programem iTunes do domowych zestawów audio.

AirPort Express: podręczny, muzyczny, bezprzewodowy

AirPort Express - stacja bazowa 802.11g i streamer muzyki

AirPort Express wpina się bezpośrednio do gniazdka elektrycznego w ścianie. Posiada on wyjście audio (w zależności od potrzeby cyfrowe lub analogowe), które umożliwia jego podłączenie do domowego zestawu muzycznego. Dodatkowo, dzięki wyposażeniu urządzenia w port Ethernet 10/100baseT zainteresowani nim mogą być nie tylko melomani, ale również posiadacze przenośnych komputerów z odpowiednią kartą do bezprzewodowej łączności (zarówno w standardzie 802.11g, jak i wcześniejszym - 802.11b). Jako stacja bazowa, AirPort Express może obsłużyć do 10 użytkowników, a do zamontowanego w niej portu USB podłączymy przykładowo drukarkę, którą udostępnimy wszystkim komputerom w danej sieci.

Drugie zastosowanie AirPort Express to oczywiście streaming muzyki z programu iTunes do domowych zestawów audio. Technologia wykorzystywana przy przesyłaniu danych nosi nazwę AirTunes i będzie zaimplementowana w najnowszej wersji aplikacji (o oznaczeniu 4.6), która zostanie udostępniona pod koniec tygodnia przez Apple jako bezpłatna aktualizacja. Dodatkowym elementem zabezpieczającym transmisję pomiędzy komputerami, a urządzeniem jest Wi-Fi Protected Access (WPA) - 128-bitowy protokół szyfrowania. Do dyspozycji użytkowników oddano również wbudowaną funkcję firewalla.

Na uwagę zasługuje fakt, iż AirPort Express poprawnie współpracuje zarówno z PCetami, jak i Macintoshami. Wymagane jest posiadanie na nich systemu Mac OS X 10.1.5, a w przypadku korzystania z AirTunes i streamingu muzyki - Mac OS X 10.3. W przypadku PCeta potrzebny jest komputer z systemem Windows XP. Cenę urządzenia ustalono wstępnie na 129 USD. Z informacji jakie uzyskaliśmy w polskim przedstawicielstwie Apple, AirPort Express będzie dostępny na rodzimym rynku w ciągu miesiąca. Na razie nie wiadomo ile przyjdzie nam za niego zapłacić.

Więcej informacji:

http://www.apple.com/airportexpress/