Akcesoria do Sony Xperia Z1 i nie tylko. Zewnętrzne obiektywy QX10 i QX100

Japońska firma Sony na targach IFA 2013 w Berlinie wśród licznych nowości, do których należy między innymi najnowszy smartfon Xperia Z1, zaprezentowała także akcesoria do smartfonów nazywane dodatkowymi “obiektywami” o nazwach QX10 i QX100.

O nadchodzącej premierze dedykowanych smartfonom obiektywów pisaliśmy jeszcze przed rozpoczęciem targów IFA 2013. Doniesienia okazały się prawdziwe, a firma Sony oprócz telefonu Xperia Z1 zaprezentowała właśnie te gadżety. Potwierdziła się też ich specyfikacja i ceny.

Dodatkowe "obiektywy" w rzeczywistości są zamkniętymi w formie obiektywu aparatami kompaktowi z własną matrycą pozbawione wyłącznie wizjera i ekranu. Obraz rejestrowany przez ten gadżet może być wyświetlany na ekranie smartfona z systemem Android lub iOS (a więc nie tylko na nowej Xperii Z1), na którym zainstalowana została specjalna aplikacja.

Sony QX10

Sony QX10

W sprzedaży znajdą się dwa modele akcesorium o nazwach QX10 oraz QX100 kosztujące odpowiednio 250 i 450 dolarów. Będą różnić się od siebie matrycą i zaawansowaniem optyki. QX10 zaoferuje użytkownikom dokładnie taką samą matrycę oraz obiektyw, jak aparat Sony DSC-WX150 (Exmor R CMOS, 18,2 MP, f/3,3-5.9). W przypadku QX100 klient otrzyma taką samą matrycę i obiektyw, jak w aparacie Sony DSC-RX100M II (Exmor R CMOS, 20,2 Mpx, f/1.8-4.9).
Sony QX100

Sony QX100

Moduły fotograficzne QX10 i QX100 będą mogły komunikować się poprzez Wi-Fi i/lub NFC z aplikacją PlayMemories Mobile, którą można zainstalować na smartfonach z systemem Android oraz Apple iOS. Za pomocą specjalnego adaptera można przytwierdzić je do dowolnego telefonu, a posiadacze nowego smartfonu Sony Xperia Z1 będą mogli nawet dokupić specjalną dodatkową obudowę. Pozwoli ona na znacznie wygodniejszy montaż obiektywu na smartfonie, niźli w przypadku innych modeli komórek.

Chociaż nowy smartfon Sony Xperia Z1 określany jest jako nakierowany na mobilną fotografię i posiada wbudowany aparat o olbrzymiej matrycy 20,7 megapiksela, to dodatkowe obiektywy pozwolą na uzyskanie jeszcze lepszej jakości zdjęć. Posiadają bowiem lepsze matryce i optyczny zoom.