Akcesoria do urządzeń przenośnych

Możliwości palmtopów i telefonów komórkowych rozszerzysz , dokupując przystawki. Palmtop może się stać wtedy aparatem cyfrowym, a telefon odtwarzaczem MP3.


Możliwości palmtopów i telefonów komórkowych rozszerzysz , dokupując przystawki. Palmtop może się stać wtedy aparatem cyfrowym, a telefon odtwarzaczem MP3.

Moduł GPS firmy Pretec.

Moduł GPS firmy Pretec.

Wyjechałeś, a chciałbyś sprawdzić pocztę, potrzebujesz wyświetlić rzutnikiem utworzoną prezentację, zamierzasz posłuchać muzyki... Dzięki specjalnym dodatkom do palmtopów jest to możliwe.

W zależności od rodzaju palmtopa, używa się innych rozszerzeń. Do produktów firmy Handspring dokupisz tylko współpracujące z portem Springboard. Urządzenia takie jak aparat cyfrowy czy odtwarzacz MP3 nie będą współpracowały z palmtopami innych firm, gdyż żaden inny producent nie stosuje portu Springboard.

O wiele bardziej popularnym standardem do łączenia dodatków z palmtopem jest CompactFlash. Choć karty CF kojarzone są zazwyczaj z nośnikami danych (stosowanych do odtwarzaczy MP3 czy aparatów cyfrowych), to port na nie może posłużyć do podłączenia wielu urządzeń. Jeżeli palmtop obsługuje standard CompactFlash, to bez względu na to, czy masz Jornadę firmy HP czy iPAQ od Compaqa, urządzenie będzie działać. W przypadku iPAQ-a niezbędna jest przystawka, dzięki której będzie mógł skorzystać z kart CF lub PCMCIA.

Ciekawym rozwiązaniem może być dodanie przejściówki CompactFlash - PCMCIA. Dzięki temu większość urządzeń przeznaczonych do portu CF można podłączyć do notebooka. Oszczędza to wydatków, gdyż wyjeżdżając w podróż z laptopem, zabierzesz te same dodatki, co podróżując z palmtopem.

W nowych komputerach naręcznych firmy Palm stosowane są z kolei porty na karty SecureDigital. Na samych kartach może być zapisane oprogramowanie, którego nie da się powielić. Mogą być na nich również przechowywane dane użytkownika, a port SD, tak jak i CF, posłuży do podłączania urządzeń dodatkowych. Jednak producenci dopiero zapowiadają dostarczenie na rynek kamer cyfrowych, odtwarzaczy MP3 czy modułów GPS. Będzie je można kupić za kilka miesięcy.

Należy powiedzieć, że po zainstalowaniu kilku urządzeń, a czasem nawet jednego, stabilność systemu Pocket PC może ulec pogorszeniu. Zdarzało się, że po próbie zamknięcia nowej aplikacji palmtop nie odpowiadał i konieczne było naciśnięcie klawisza Reset lub system wznawiał pracę, ale po długim czasie.

Do palmtopów

W czasie podróży samochodowej mapa nie wystarcza. Po pewnym czasie może się okazać się, że teoretycznie powinieneś być w punkcie A, a jesteś w zupełnie innym miejscu. Tylko niektóre modele produkowanych obecnie aut, i to zazwyczaj te najdroższe, wyposażone są w system nawigacji GPS. Może Ci się więc przydać specjalna przystawka (typu Compact Flash) do palmtopa. Moduł GPS nie wymaga instalowania żadnych sterowników, ma za to użyteczne oprogramowanie.

Karta obsługująca sieci W-LAN.

Karta obsługująca sieci W-LAN.

Do produktu firmy Pretec dołączona jest aplikacja GPSDemo, pokazująca możliwości urządzenia. Odczytuje położenie użytkownika z dokładnością do kilku metrów oraz prędkość, z jaką się porusza. Aby je ustalić, GPS musi odnaleźć trzy satelity. Programowi GPSDemo zajmuje to od kilku do nawet kilkunastu minut. Czas oczekiwania będzie krótszy, jeżeli przebywasz na zewnątrz, a nie w pomieszczeniu. Gdyby próby ustalenia położenia nie powiodły się, pomoże zewnętrzna antena. Podłącza się ją do modułu GPS, a następnie (dzięki magnesowi) przymocowuje np. na dachu samochodu. Prawdziwe zalety GPS-u odkryjesz jednak dopiero po zainstalowaniu oprogramowania zawierającego mapę Europy lub świata, np. RoutePlanner czy GPSeasy. Dzięki niemu będziesz wiedział, z dokładnością do kilku metrów, w jakim miejscu się znajdujesz, a aplikacja do planowania podróży wskaże, na którym skrzyżowaniu powinieneś skręcić.

Cena 1560 zł

Kontynuujesz podróż i dotarłeś do hotelu. Jest na tyle nowoczesny, że oprócz zwykłego gniazdka przeznaczonego do kabla sieciowego, dysponuje koncentratorem do sieci W-LAN. W takim przypadku docenisz kartę sieciową obsługującą bezprzewodowy protokół IEEE 802.11b. Niezbędne okaże się zainstalowanie sterowników, które umieszczono na dyskietce dołączonej do karty. Po włożeniu w slot CF karty W-LAN należy ją skonfigurować programem Wireless Lan Settings (Settings | System). Najważniejszym elementem jest ustawienie trybu sieci: Infrastructure lub Ad Hoc. Pierwszy z nich oznacza podłączenie do koncentratora, dzięki czemu będziesz mógł korzystać z zasobów serwisowych całej sieci, a drugi umożliwi łączenie się z innym komputerem (naręcznym lub stacjonarnym) wyposażonym w kartę W-LAN, jednak wyłącznie w trybie Peer-to-Peer. Do zabezpieczenia transmisji posłużyć może protokół WEP, który korzysta z 40- lub 128- bitowego klucza. Teraz pozostaje ustawić adres IP palmtopa (Settings | Conections | Network Adapters | IEEE 802.11), maskę podsieci i ewentualnie adres serwera DNS i WINS. Podczas działania karty o jej stanie (podłączony/niepodłączony do sieci) informuje specjalna dioda. W programie konfigurującym na karcie Link uruchamia się dodatkową aplikację, podobną do PING, umożliwiającą sprawdzenie dostępności komputera o podanym przez Ciebie numerze IP.

Karta nie będzie jednak zgodna ze wszystkimi nowymi modelami palmtopów z uwagi na niestandardowy kształt elementu wsuwanego do slotu CF. W nowej Jornadzie 568 na przykład po prostu się nie mieści, podobnie nie pasuje do niektórych przejściówek (CF - PCMCIA).

Kartę sieciową firmy Apollo obsługującą sieci 10-megabitowe konfiguruje się bardzo podobnie jak W-LAN - w menu Settings | Connections należy wybrać Network Adapters, a następnie CompactFlash Size Ethernet LAN Card. Teraz będziesz mógł ustawić adres IP palmtopa oraz podać serwer DNS i WINS, a o stanie pracy poinformują specjalne diody.

Cena 711 zł

Gdybyś jednak miał do dyspozycji wyłącznie gniazdko telefoniczne, nie załamuj rąk. Użyj karty modemowej typu Compact Flash firmy Compaq lub Pretec. Tak jak w przypadku GPS-u, nie potrzebujesz wgrywać sterowników, wystarczy włożyć modem w slot, skonfigurować połączenie na karcie Connections (jako modem należy wybrać CompactModem 56K lub PretecModem) i już można dzwonić do dostawcy usług internetowych. Omawiane modemy pracują z prędkością 56 Kb/s. W pudełku z produktem firmy Compaq znajduje się kabel umożliwiający podłączenie go do gniazdka telefonicznego oraz wielojęzyczna instrukcja (jak zazwyczaj bywa, brak w niej wersji polskiej).

Przystawka do iPAQ-a - Flyjacket.

Przystawka do iPAQ-a - Flyjacket.

Do modemu Pretec dodano oprogramowanie przydatne, gdy urządzenie to podłączone zostanie do notebooka. Jeżeli nie wyłączyłeś dźwięków systemowych, modem przez głośnik w palmtopie będzie wydawać takie odgłosy jak standardowe modemy przeznaczone do komputerów stacjonarnych.

Cena Modem Compaq - 780 zł, modem Pretec - 730 zł

Jak już wspomnieliśmy, do nowych iPAQ-ów nie można podłączać karty Compact Flash lub PCMCIA bezpośrednio. Niezbędna jest specjalna przystawka o nazwie Jacket. Zakłada się ją na tylną część palmtopa. Co ważne, jest tak skonstruowana, że połączony z nią komputer naręczny nadal można włożyć do podstawki HotSync. Masz więc przystawkę z gniazdem CF lub gniazdem na karty PCMCIA. Są również Jackety w konfiguracji 2x PCMCIA, 2x Compact Flash. Tak jak kartę CF możesz podłączyć do notebooka dzięki specjalnej przejściówce, tak karty PCMCIA użyjesz w palmtopie (dzięki Jacketom), jeśli dysponujesz stosownymi sterownikami. Przystawką, która zdecydowanie różni się od pozostałych, jest FlyJacket. Oprócz pojedynczego wejścia na karty CF wyposażono ją w wyjście VGA oraz telewizyjne, dzięki czemu obraz z palmtopa może zostać przeniesiony na monitor, rzutnik czy telewizor. FlyJacket wymaga dodatkowego oprogramowania.