Akcje AMD rosną dzięki plotce

Akcje borykającego się z kłopotami koncernu AMD zyskały wczoraj na wartości aż 8%. Nie jest to jednak oznaka uzdrowienia sytuacji w firmie, a... wynik plotki. Pojawiły się bowiem pogłoski, że AMD może zostać przejęte przez IBM. Wzrost nastąpił pomimo tego, że analitycy twierdzą, iż jest to mało prawdopodobne, a przedstawiciele obu firm nie chcieli komentować plotek.

"O przejęciu AMD przez IBM mówiono już wcześniej. Teraz akcje AMD są wyjątkowo tanie, więc mógłby to być dobry czas na ich zakup" - stwierdził William Lefkowitz z firmy brokerskiej vFinance Investments.

Co prawda obie firmy współpracują ze sobą na wielu polach i spekuluje się, jakoby AMD chciało korzystać z należącej do IBM fabryki w FishKill, jednak przejęcie "jest mało prawdopodobne, gdyż IBM wycofuje się z rynku sprzętu i produkcji na rzecz oferowania oprogramowania i gotowych rozwiązań" - stwierdził Ashok Kumar, analityk CRT Capital Group. Dodał, że wątpi, aby IBM chciał konkurować z Intelem. Jego zdaniem zakup AMD byłyby nieracjonalnym posunięciem.

IBM od lat wycofuje się z rynku rozwiązań dla klienta indywidualnego. W 2002 r. sprzedał swoją produkcję dysków twardych, w 2005 r. podpisał umowę z Lenovo o sprzedaży działu PC, a w roku 2007 pozbył się produkcji drukarek. Ashok Kumar uważa, że jeśli IBM ponownie spróbowałby zaistnieć na rynku klienta indywidualnego, akcje koncernu straciłyby wartość w oczach inwestorów.