Akrobacje po polsku

Adobe Acrobat 7 wprowadza wiele interesujących nowości. Większość z nich dostępna jest niestety wyłączniew wersji Professionali przydatne będą raczej w większych przedsiębiorstwach.

Adobe Acrobat 7 wprowadza wiele interesujących nowości. Większość z nich dostępna jest niestety wyłączniew wersji Professionali przydatne będą raczej w większych przedsiębiorstwach.

Akrobacje po polsku
Dosłownie na kilka dni przed ukończeniem tego wydania PC Worlda trafiła do nas polska wersja Adobe Acrobat 7. Korzystając z okazji, przyjrzeliśmy się możliwościom, jakie daje nowa wersja programu do tworzenia jednego z najpopularniejszych formatów dokumentów cyfrowych.

Przygotowany przez firmę Adobe format PDF swoją ogromną popularność zawdzięcza przede wszystkim bezpłatnej przeglądarce Acrobat Reader. Tworzenie dokumentów w formacie PDF do niedawna oznaczało konieczność zakupu komercyjnych produktów, np. Adobe Acrobat Standard lub Adobe Acrobat Professional. Obecnie dokumenty PDF można z powodzeniem przygotować także za pomocą bezpłatnych narzędzi (np. pakietu OpenOffice wraz z dodatkami). Firma Adobe nie ustaje jednak w wysiłkach, aby zachęcić do korzystania właśnie z jej produktów. Siódma wersja Acrobata wprowadza kilka nowości i narzędzi, których brak pozostałym rozwiązaniom.

Akrobacje po polsku

Adobe Acrobat 7 Professional w polskiej wersji językowej zawiera m.in. narzędzia do szyfrowania i ochrony dokumentów.

Aplikacja dobrze współpracuje z pakietem Microsoft Office. Narzędzie PDFMaker umożliwia eksport prawie każdego dokumentu Worda do formatu PDF. Tak przygotowany dokument PDF odzwierciedla oryginalny dokument z Office'a, np. po eksporcie z Micrososft Word zachowane są wszystkie aktywne odnośniki i zakładki. Bardzo przydatna okazuje się możliwość wyeksportowania wiadomości e-mail z Outlooka do PDF-u. Takie PDF-owe archiwum można łatwo przeszukiwać, a także zabezpieczyć hasłem.

Adobe Acrobat Reader 7 nie musi służyć wyłącznie do przeglądania, przeszukiwania i drukowania dokumentów. Jeśli autor na to pozwoli, czytający może nanosić na tekst własne komentarze, które zostaną automatycznie przesłane do autora. Takie narzędzie jest ogromnie przydatne, zwłaszcza w przypadku projektów, nad którymi pracuje wiele osób kontaktujących się głównie przez Internet. Format PDF jest powszechnie wykorzystywany nie tylko do publikacji typowych dokumentów biurowych, podręczników, instrukcji, książek w wersji elektronicznej, ale także do celów inżynierskich. Większość programów CAD/CAM umożliwia eksport projektów do postaci PDF, a nawet jeśli brakuje im takiej opcji, projektanci korzystają z zewnętrznych aplikacji umożliwiających zapisanie projektu w formacie PDF i przesłanie np. do zaopiniowania klientowi. Narzędzia komentowania wbudowane w program są ogromnie przydatne właśnie w takich zastosowaniach. Uwaga: tworzenie dokumentów z opcją komentowania dostępne jest tylko w wersji Professional.

Dużo uwagi poświęcono w Acrobat 7 przygotowaniu dokumentów do druku. Niewidzialne linie, grafiki zapisane jako RGB (a nie CMYK), druk poza marginesami - wszystkie takie błędy są wykrywane, a użytkownik może je poprawić w programie. Praktyka pokazuje, że wprowadzane w ostatniej chwili poprawki to niestety chleb powszedni każdego studia zajmującego się składem publikacji.

Akrobacje po polsku

Porównanie różnych wersji Adobe Acrobat 7

Adobe Acrobat 7 zawiera program Designer 7 (dawniej znany jako Adobe Form Designer i dostępny wyłącznie do systemu MacOS). To narzędzie służy do umieszczania w dokumentach PDF aktywnych formularzy. Czytający publikację za pomocą Adobe Acrobat Reader może wypełnić taki dokument, którego zawartość zostanie przesłana do autora. Przypomina to nieco korzystanie z opisywanego wyżej narzędzia do komentowania publikacji.

Adobe Acrobat 7 dostępny jest w trzech wersjach: Professional, Standard oraz Elements. Adobe Acrobat Elements 7 to nieco uproszczona w stosunku do Standard i Professional wersja programu, służąca przede wszystkim do tworzenia i wymiany dokumentów PDF. W przeciwieństwie jednak do innych produktów Adobe oznaczonych jako Elements (np. Photoshop Elements), Acrobat 7 Elements nie jest przeznaczony do użytku domowego, lecz do przedsiębiorstw.

Informacjehttp://www.adobe.com

Cena wersja Professional: 450 USD; wersja Standard: 300 USD