Aktualizacja 21H2 Windows 10 przyniesie wiele zmian

Przyszły rok w Windows 10 będzie obfity w zmiany wizualne. Firma Microsoft zapowiada wprowadzenie WinUI i Fluent Design. Co to właściwie jest i kiedy zostanie wprowadzone?

WinUI 3, to nowoczesna platforma UI służąca do projektowania interfejsów graficznych dla aplikacji kierowanych na Windowsa. Jak się okazuje, będzie ona głównym elementem długo oczekiwanej aktualizacji systemu Windows 10.

Wiele doniesień podaje, że firma Microsoft w ostatnim czasie skupia się na aktualizacji wyglądu systemu za pomocą języka projektowania Fluent Design. Opracowany został w 2017 roku i zawiera wytyczne dotyczące projektów i interakcji używanych w oprogramowaniu przeznaczonym dla wszystkich urządzeń i platform z systemem Windows 10. Z najnowszych doniesień wiemy, jak może wyglądać nowe Menu Start oraz przeglądarka Microsoft Edge.

WinUI

Źródło: Windows Latest

Warto podkreślić, że ostateczna wersja platformy UI ma obsługiwać system Windows 10X oraz właśnie język projektowania Fluent Design. Zgodnie z harmonogramem, firma Microsoft opublikowała już trzy wersje zapoznawcze WinUI 3, a projekt prawdopodobnie zostanie uznany za gotowy na początku przyszłego roku. Wiadomo, że Menu Start systemu Windows 10 oraz Centrum akcji już korzystają z Fluent Design, ale implementacja WinUI pozwoli wprowadzać kolejne znaczące poprawki w wyglądzie interfejsu.

Platforma WinUI 3 ma zostać dostarczona wraz z aktualizacją systemu Windows 10 o nazwie 21H2 w drugiej połowie 2021.