Aktualizacja Google Chrome zrywa z systemem operacyjnym Chrome OS

Według najnowszych informacji popularna przeglądarka internetowa Google Chrome może zostać wkrótce rozdzielona od systemu obsługującego laptopy Chromebook. Co to właściwie oznacza dla użytkowników?


Obecnie, na laptopach Chromebook, program Google Chrome oraz system operacyjny Chrome OS są ze sobą ściśle powiązane. Oznacza to, że z każdą aktualizacją firma musi dostarczyć ogólny pakiet obejmujący oba elementy - a to nie jest idealny układ.

Chrome OS, a Google Chrome

Mimo, że ten system ma swoje wady, do tej pory generalnie działał sprawnie. Stwarza jednak poważniejsze problemy w przyszłości, gdy Chromebook osiągnie datę wygaśnięcia automatycznej aktualizacji (AUE), czyli jakieś sześć i pół roku po zakupie. W takiej sytuacji wszelkie odświeżanie zabezpieczeń nie otrzyma nie tylko laptop, ale również przeglądarka internetowa.

Przy takim problemie, oddzielenie Google Chrome od Chrome OS ułatwi aktualizację każdej z usług i jest dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu nawet po latach będzie możliwość zainstalowania najnowszej wersji przeglądarki.

Jak to ma działać?

Już teraz można wypróbować nowe rozwiązanie za pomocą wersji testowej. Do tej pory systemowy interfejs użytkownika i Choogle Chrome wywodziły się z tego samego pliku binarnego. Lacros ma za zadanie rozdzielić te dwie funkcje, które teraz będą znane pod nazwami ash-chrome i lacros-chrome.

W praktyce póki co dla zwykłego użytkownika zmieni się niewiele. Dopiero w przyszłości będzie to miało faktyczne znaczenie i wpływ na wygodę korzystania z produktów, dokładnie w momencie, gdy urządzenia osiągną AUE.

Chociaż nie zmienia to faktu, że używanie przestarzałego systemu operacyjnego naraża nas na ataki zewnętrzne. Jednak przedstawiciele firmy zapewniają, że opcja aktualizacji samego Google Chrome będzie zapewniać maksimum bezpieczeństwa i zapobiegnie znacznej części zagrożeń.

Kto na tym skorzysta?

Największe korzyści odniosą w szczególności małe przedsiębiorstwa i szkoły korzystające z Chromebooków. Możliwość wydłużenia żywotności laptopów powyżej sześciu i pół roku może drastycznie obniżyć koszty sprzętu w dłuższej perspektywie.

Póki co nie jest znana dokładna data, kiedy Lacros zostanie wprowadzony do systemu operacyjnego Chrome. Jednak niejeden użytkownik starszych wersji laptopów z pewnością będzie mieć nadzieję, że aktualizacja zostanie wprowadzona wcześniej, niż później.

Zobacz również: Nowy Chrome 85 - Google obiecuje wysoką wydajność i żywotną baterię