Aktualizacja Google Docs, która może namieszać w rozszerzeniach twojej przeglądarki

Sprawdź, co się zmieni w nowej wersji Dokumentów Google i jakie kroki trzeba podjąć, jeśli korzystasz z dodatków w przeglądarce Chrome

Google ogłosiło, że wkrótce zmieni sposób renderowania dokumentów w Google Docs. Może to wpłynąć na działanie niektórych rozszerzeń w przeglądarce Chrome. Ta aktualizacja dotyczy również Google Workspace, które przejdzie z renderowania opartego na HTML, używanego obecnie w Dokumentach Google, na renderowanie typu "canvas-based".

Aktualizacja ma na celu, przede wszystkim poprawienie wydajności i spójności wyświetlanych treści w Google Docs na różnych platformach, ale może mieć wpływ na niektóre rozszerzenia Chrome, które mogą nie działać tak, jak powinny.

Zobacz również:

  • Jak wyeksportować dokument do pliku PDF w usłudze Dysk Google?
  • Jak sprawdzić, czy Twoje hasło zostało skradzione?
Aktualizacja Google Docs, która może namieszać w rozszerzeniach twojej przeglądarki

Renderowanie typu "canvas-based"

W tej chwili niektóre rozszerzenia Chrome są uzależnione od struktury back-endu Dokumentu Google lub konkretnych fragmentów kodu HTML. Jednak w miarę zmiany podejścia do renderowania niektóre rozszerzenia mogą nie działać tak jak powinny podczas korzystania z oprogramowania biurowego Google i mogą wymagać aktualizacji.

Przed zmianą zaleca się przejrzeć wszystkie rozszerzenia obecnie wdrożone w firmach i przetestować je na przykładzie Dokumentów Google, który wykorzystuje renderowanie typu "canvas-based".

Dla tych, którzy integrują swoje dane z Google Docs, Google zaleca korzystanie z dodatków Google Workspace, ponieważ używają one obsługiwanych interfejsów API Workspace. W ten sposób będzie prościej obsługiwać regularne zmiany w Dokumentach Docs w przyszłości.

Jeśli jednak Twoja firma stworzyła własne, prywatne rozszerzenie Chrome, które Twoim zdaniem zostanie dotknięte zmianami i nie możesz przenieść danych na platformę Google, możesz wypełnić ten formularz, aby przekazać opinię i powiadomić swój zespół.

Dokumenty Google będą wprowadzać zmiany w ciągu najbliższych kilku miesięcy, aby osoby i firmy miały dużo czasu na przygotowanie się do tej zmiany.

Polecamy:

Jak korzystać z Dokumentów Docs

Najlepsza przeglądarka 2021 roku