Aktualizacja Xboksa - uważaj na swoją konsolę!

Wprowadzane zmiany oprogramowania Xboksa 360 psują niektóre konsole. Microsoft o tym wie, a wszystkim poszkodowanym oferuje nowe urządzenia i darmowy dostęp do Xbox Live na rok. W pewnym sensie, osoby, których konsole przestały działać, zrobiły właśnie dobry interes.

Problem dotyczy tylko małej liczby starszych konsol Xbox 360. Związany jest z wprowadzeniem aktualizacji oprogramowania, która ma m.in. wprowadzić nowy standard dysków XDG3 na wszystkich konsolach Microsoftu. Umożliwia on zapisania na dysku do 1 GB danych więcej.

W przypadku małej liczby konsol aktualizacja powoduje, że nie chcą one czytać płyt z grami. Problem odkryto podczas beta testów. Jeden z ich uczestników przekazał informację do serwisu Kotaku.com, a Microsoft potwierdził, że jest ona prawdziwa.

Producent konsoli jest w stanie określić kto ma problem za pomocą Xbox Live. Każda taka osoba otrzyma nową konsolę Xbox 360 S 250 GB i darmowy rok na Xbox Live. Znaczna część graczy będzie więc nawet zadowolona, gdy ich konsole odmówią posłuszeństwa. Co nie oznacza jednak, że Microsoft nie zaliczył w ten sposób wpadki.

Sama aktualizacja ma też charakter antypiracki. W zasadzie jej głównym zadaniem jest usunięcie wszelkiego rodzaju zewnętrznych zmian w oprogramowaniu konsoli, które umożliwiają obsługę nielegalnych gier. Wprowadzony obecnie system antypiracki ma być tak głęboko wbudowany, że nie będzie go już można obejść. Przynajmniej na to liczy Microsoft.