Aktualizacja do Windows 7 w Polsce będzie niemożliwa

Europejczycy nie będą mieli możliwości bezpośredniej aktualizacji z Windows Vista do Windows 7. Microsoft opublikował listę wszystkich dostępnych ścieżek aktualizacji. Z zestawienia wynika, że zmiana z systemu Windows Vista do europejskiej wersji Windows 7 E będzie mogła się odbyć wyłącznie za pomocą tzw. czystej instalacji. Drugą nowością jest to, że poznaliśmy wreszcie oficjalne terminy dostępności systemu.

Microsoft już na początku czerwca ogłosił, że Windows 7 będzie dystrybuowany w Europie w wersji pozbawionej Internet Explorera. Decyzja firmy była reakcją na zarzut stosowania praktyk monopolistycznych, który Komisja Europejska sformułowała w styczniu 2009 br. Dokument wysłany do siedziby Giganta z Redmond był finałem sprawy, która rozpoczęła się już w grudniu 2007, kiedy to norweska spółka Opera Software skierowała pozew antymonopolowy przeciwko Microsoftowi.

Wiadomo, że Microsoft dostarczy na rynek europejski Windows 7 E pozbawiony przeglądarki Internet Explorer. Firma potwierdziła teraz, że aktualizacja do tej wersji systemu będzie wymagała przeprowadzenia tzw. czystej instalacji. Dla większości użytkowników może to oznaczać spory problem.

Windows 7 E zostanie opublikowane w wersjach Premium, Professional, Ultimate oraz Starter. Wydanie specjalnego systemu operacyjnego Windows dla Europy jest skutkiem decyzji Komisji Europejskiej. Warto dodać, że europejscy politycy mimo wszystko nie są zadowoleni ze skutków postępowania antymonopolowego.

Użytkownicy Windows z innych rejonów globu będą mogli dokonać bezpośredniej i nieinwazyjnej aktualizacji z Windows Vista do Windows 7.

Wiadomo, że nikt nie będzie mógł dokonywać bezpośredniej aktualizacji z wersji Windows 95, Windows 98, Windows Millennium Edition, Windows XP, Windows Vista RTM, Windows Vista Starter, Windows 7 M3, Windows 7 Beta, Windows 7 RC, Windows 7 IDS oraz mniej popularnych Windows NT Server 4.0, Windows 2000 Server, Windows Server 2003, Windows Server 2008 i Windows Server 2008 R2. Niemożliwa będzie również bezpośrednia aktualizacja do wersji o różnej architekturze (np. z x86 do x64), języku czy SKU.

Ścieżki aktualizacji poszczególnych wersji systemu możecie sprawdzić w specjalnym dokumencie (PDF).

Microsoft oznajmił, że pomoże użytkownikom w przeprowadzeniu aktualizacji. Firma zaoferuje m.in. narzędzie Windows Easy Transfer, które pomoże przenieść dane z pop rzedniej wersji systemu do Windows 7.

Dzięki aplikacji Windows 7 Upgrade Advisor każdy z użytkowników może sprawdzić czy jego komputer jest gotowy na najnowszy OS Microsoftu.

Windows 7 RTM - znamy terminy premiery

Windows 7 trafi do sprzedaży na świecie dokładnie 22 października bieżącego roku. System będzie miał swoją prapremierę w Polsce, podczas Microsoft Technology Summit 2009. Już teraz w niektórych sklepach internetowych można również składać zamówienia przedpremierowe.

Wersja RTM Windows 7, którą nota bene można już znaleźć w Sieci, dwa dni po oficjalnym uznaniu jej przez Microsoft trafi do partnerów OEM. Od 6 sierpnia będą ją mogli pobrać subskrybenci TechNetu i MSDN oraz wybrani partnerzy związani z witryną Connect. 7 sierpnia Windows 7 zostanie udostępnione dla grup strategicznych z ważną umową Software Assurance. Pozostałe grupy będą mogły rozpocząć zakupy 1 września. Dostęp do systemu otrzymają też inni partnerzy Microsoftu, którzy będą mogli pobrać ją za pomocą Microsoft Partner Network (od 16 sierpnia) oraz subskrybenci MAPS (od 23 sierpnia). W większości przypadków udostępniona będzie anglojęzyczna wersja systemu.

Microsoft dodał, że beta-testerzy Windows 7 nie otrzymają darmowej wersji systemu. Firma dodała, że osoby aktywnie biorące udział w testach miały już szanse na kupienie systemu z 50-procentową zniżką.

Sprawdź, jak kupić nawigację i zobacz najlepsze modele w Rankingu PC Worlda!

Promocyjne ceny nawigacji GPS w Sklepie idg.pl