Aktualizacja komórek drogą radiową

Komórkowi operatorzy NTT DoCoMo oraz SK Telecom udostępnili możliwość aktualizacji wersji oprogramowania telefonów komórkowych...drogą radiową. Wydaje się, że takie rozwiązanie przyniesie obopólne korzyści - klientom oszczędność czasu, operatorom oszczędność pieniędzy ze zredukowanych etatów w działach serwisowych.

Azjatyckie rynki należą do najbardziej rozwiniętych technologicznie, a co za tym idzie obfitują w marki i modele aparatów wyposażone w coraz więcej funkcji i wersji dodatkowych aplikacji. W październiku ubiegłego roku telefony marki Toshiba w sieci NTT DoCoMo zawierały błąd, który uniemożliwiał odbieranie poczty elektronicznej kiedy aparat pracował w trybie oszczędzania baterii. Rok wcześniej NTT wymienił półtora tysiąca wadliwych telefonów marki NEC, ze względu na ryzyko utraty danych z pamięci aparatu.

Również inny azjatycki operator - SK Telecom wdraża rozwiązanie uaktualnień firmware w technologii OTA (on the air). Jego sercem jest platforma mProve opracowana przez amerykańska firmę Bitfone, w której udziałowcami są m.in. Nokia oraz Motorola.

Operator informuje użytkownika o dostępności aktualizacji z możliwością jej akceptacji lub odrzucenia. W przypadku zgody, do telefonu abonenta trafia jedynie fragment kodu zawierającego instrukcję uaktualnień dla istniejącego systemu operacyjnego w aparacie.

Więcej informacji: http://www.bitfone.com


Zobacz również