Aktualizacje Javy 7 powinny jednak działać na XP

Na początku lipca gruchnęła wieść, że kolejne poprawki Javy nie będą już działać na Windows XP, przez co narażą użytkowników tego systemu na niebezpieczeństwo. Dwa tygodnie później ten stan rzeczy nieco się zmienił.

Henrik Stahl, wiceprezes produktów Java w Oracle, zadeklarował, że kolejne poprawki do Java 7 powinny pracować pod XP, jednak Oracle nie gwarantuje, że będą działać prawidłowo, więc i tak zaleca zmianę systemu na wyższy. A czy poprawki zaskoczą, będzie można przekonać się całkiem niedługo, ponieważ nowa aktualizacja ma ukazać się już jutro. Jej cel to załatanie aż dwudziestu problemów związanych z potencjalnymi atakami. Niektóre z nich mają najwyższą notę zagrożenia - 10.0. Oznacza to, że przez te luki haker może przejąć zdalnie kontrolę nad systemem.

Mimo obaw co do działania poprawek pod XP, Oracle zaplanowało zakończenie automatycznych aktualizacji Javy dla systemu dopiero na kwiecień 2015 roku. Przy okazji przypomniano także, że Java w wersji 8 nie będzie już z nim kompatybilna. Jednak jeśli ktoś się bardzo uprze, będzie mógł zainstalować ją ręcznie, jednak bez żadnej gwarancji, że w ogóle zadziała.