Aktualizacje Windows 10 - problem za problemem

Microsoft to firma zatrudniająca tysiące ludzi i zarabiająca krocie. Jak to jest, że aktualizacja Maj 2020, a następnie poprawki bezpieczeństwa okazują się pełne problemów?

O problemach z aktualizacją Windows 10 Maj 2020 pisałem już dużo razy. Mówiąc wprost - za dużo. A tu informacje o kolejnych dziwnych zachowaniach systemu. Wiemy już, że po aktualizacji są problemy z pamięciami m.in. Intel Optane. Poprawki bezpieczeństwa, wydane krótko po aktualizacji, to także kłopoty dla użytkowników - mamy problemy m.in. z drukarkami czołowych firm (jak Canon) oraz odinstalowywaniem aplikacji. Dzisiaj Microsoft potwierdza kolejne dysfunkcje. Pierwsza dotyczy osób korzystających z antywirusa Avast. Gdy chcą uruchomić na maszynie chronionej przez program z tej rodziny aplikacje, jak np. Microsoft Office, widzą informację: Windows cannot find [*.exe]. Pojawia się na edycjach Windows 10 1909 i 2004 po zainstalowaniu łatek bezpieczeństwa.

Aktualizacje Windows 10 - problem za problemem

Co robić w takiej sytuacji? Na forum Microsoftu pojawiło się rozwiązanie. Nie jest jednak oficjalne, więc nie dajemy gwarancji, że podziała.

n

  • aciśnij Windows+R
  • wpisz regedit i naciśnij Enter
  • znajdź lokalizację Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Image File Execution folder
  • zmień foldery, których aplikacje nie działają, np. Chrome.exe na BackupChrome.exe
  • zrestartuj maszynę

Microsoft potwierdza problem i - jak zawsze - pracuje nad jego rozwiązaniem.