Aktywne 3D kontra pasywne 3D - które okulary wyświetlają lepszy obraz 3D?

Trwa rywalizacja pomiędzy dwoma technologiami wyświetlania obrazu 3D - aktywną i pasywną. Niezależna organizacja TCO Development przeprowadziła badania, w których porównała jakość wyświetlanego obrazu w okularach 3D - aktywnych (migawkowych) oraz pasywnych (polaryzacyjnych). Jakie są wnioski dla użytkowników?

Okulary 3D

Obecnie dominującą rolę w ofercie producentów odgrywa aktywne 3D, ale w tym roku LG (bardziej - telewizory LG Cinema 3D) i Toshiba (mniej - pierwszy telewizor polaryzacyjny 3D Toshiby) postawiły na pasywne 3D w nadziei na szybszą adopcję formatu 3D, dzięki tej prostszej i wygodniejszej technologii wyświetlania trójwymiaru. Ale czy lepszej? Znana organizacja certyfikująca TCO Development (kojarzycie słynne certyfikaty TCO dla monitorów LCD?) podjęła się oceny obu tych technologii wyświetlania 3D z perspektywy użytkownika. Niestety badania nie są zbyt pomyślne dla pasywnych okularów 3D.

Aktywne 3D kontra pasywne 3D jak w piłkarskim meczu - 2:1

Organizacja TCO sprawdziła trzy ważne aspekty wyświetlanego obrazu 3D. Z badań wynika, że górą w dwóch przypadkach na trzy są okulary aktywne 3D.

1. Efekt cross-talk (1:0)

Efekt cross-talk (znany też jako image ghosting) to smużenie obrazu w wyniku niedokładnej separacji obrazu dla lewego oka od obrazu dla prawego oka. Podczas badań smużenie częściej występowało w okularach pasywnych. Zwłaszcza przy odchyleniu 15 stopni w pionie. Dobra lokalizacja jest więc w technologii polaryzacyjnej niezwykle istotna, by zobaczyć zalety 3D. W przypadku aktywnych okularów 3D jest to mniej istotne.

2. Jasność (1:1)

Wszystkie okulary 3D przyciemniają obraz - tyle, że okulary aktywne robią to 3 razy bardziej niż okulary pasywne. Jasność koloru białego jest 3 razy mniejsza w aktywnych okularach 3D niż w pasywnych. Do słabej jasności należy dołączyć jeszcze czasami zauważalne nieprzyjemne migotanie. Aktywne 3D tutaj przegrywa.

Aktywne 3D kontra pasywne 3D - które okulary wyświetlają lepszy obraz 3D?

Pasywne okulary 3D LG

3. Rozdzielczość (2:1)

Pasywne 3D jest wygodniejsze, ale największą wada tego rozwiązania jest niższa rozdzielczość. Podczas gdy aktywne 3D wyświetla pełną rozdzielczość 1920x1080p dla każdego oka. Tymczasem pasywne 3D pokazują jedynie 1980x540p czyli o połowę mniejszą rozdzielczość w pioni (jest to wynik polaryzacji obrazu). Oznacza to, że aktywne 3D pokazuje nam bardziej szczegółowy obraz niż pasywne okulary 3D.

Aktywne 3D kontra pasywne 3D - które okulary wyświetlają lepszy obraz 3D?

Aktywne okulary 3D Panasonic

Aktywne 3D wygrywa 2:1, ale...

Badania TCO Development potwierdzają moje obserwacje - obraz 3D lepiej wygląda, gdy oglądamy go przez aktywne okulary 3D. Jednak na korzyść pasywnych okularów 3D przemawia fakt, że są one wygodniejsze w użyciu i znacznie tańsze, a do tego nie migają. Jakość czy wygoda - co wybiorą użytkownicy? Tego chyba jeszcze dzisiaj nikt nie wie.

Aktywne 3D kontra pasywne 3D - które okulary wyświetlają lepszy obraz 3D?

Okulary 3D

Pełny raport znajdziecie pod tym adresem: TCO Development 3DTV Study

Źródło: TCO Development


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: