Aktywne 3D kontra pasywne 3D - które okulary wyświetlają lepszy obraz 3D?

Trwa rywalizacja pomiędzy dwoma technologiami wyświetlania obrazu 3D - aktywną i pasywną. Niezależna organizacja TCO Development przeprowadziła badania, w których porównała jakość wyświetlanego obrazu w okularach 3D - aktywnych (migawkowych) oraz pasywnych (polaryzacyjnych). Jakie są wnioski dla użytkowników?

Okulary 3D

Obecnie dominującą rolę w ofercie producentów odgrywa aktywne 3D, ale w tym roku LG (bardziej - telewizory LG Cinema 3D) i Toshiba (mniej - pierwszy telewizor polaryzacyjny 3D Toshiby) postawiły na pasywne 3D w nadziei na szybszą adopcję formatu 3D, dzięki tej prostszej i wygodniejszej technologii wyświetlania trójwymiaru. Ale czy lepszej? Znana organizacja certyfikująca TCO Development (kojarzycie słynne certyfikaty TCO dla monitorów LCD?) podjęła się oceny obu tych technologii wyświetlania 3D z perspektywy użytkownika. Niestety badania nie są zbyt pomyślne dla pasywnych okularów 3D.

Aktywne 3D kontra pasywne 3D jak w piłkarskim meczu - 2:1

Organizacja TCO sprawdziła trzy ważne aspekty wyświetlanego obrazu 3D. Z badań wynika, że górą w dwóch przypadkach na trzy są okulary aktywne 3D.

1. Efekt cross-talk (1:0)

Efekt cross-talk (znany też jako image ghosting) to smużenie obrazu w wyniku niedokładnej separacji obrazu dla lewego oka od obrazu dla prawego oka. Podczas badań smużenie częściej występowało w okularach pasywnych. Zwłaszcza przy odchyleniu 15 stopni w pionie. Dobra lokalizacja jest więc w technologii polaryzacyjnej niezwykle istotna, by zobaczyć zalety 3D. W przypadku aktywnych okularów 3D jest to mniej istotne.

2. Jasność (1:1)

Wszystkie okulary 3D przyciemniają obraz - tyle, że okulary aktywne robią to 3 razy bardziej niż okulary pasywne. Jasność koloru białego jest 3 razy mniejsza w aktywnych okularach 3D niż w pasywnych. Do słabej jasności należy dołączyć jeszcze czasami zauważalne nieprzyjemne migotanie. Aktywne 3D tutaj przegrywa.

Pasywne okulary 3D LG

Pasywne okulary 3D LG

3. Rozdzielczość (2:1)

Pasywne 3D jest wygodniejsze, ale największą wada tego rozwiązania jest niższa rozdzielczość. Podczas gdy aktywne 3D wyświetla pełną rozdzielczość 1920x1080p dla każdego oka. Tymczasem pasywne 3D pokazują jedynie 1980x540p czyli o połowę mniejszą rozdzielczość w pioni (jest to wynik polaryzacji obrazu). Oznacza to, że aktywne 3D pokazuje nam bardziej szczegółowy obraz niż pasywne okulary 3D.

Aktywne okulary 3D Panasonic

Aktywne okulary 3D Panasonic

Aktywne 3D wygrywa 2:1, ale...

Badania TCO Development potwierdzają moje obserwacje - obraz 3D lepiej wygląda, gdy oglądamy go przez aktywne okulary 3D. Jednak na korzyść pasywnych okularów 3D przemawia fakt, że są one wygodniejsze w użyciu i znacznie tańsze, a do tego nie migają. Jakość czy wygoda - co wybiorą użytkownicy? Tego chyba jeszcze dzisiaj nikt nie wie.

Okulary 3D

Okulary 3D

Pełny raport znajdziecie pod tym adresem: TCO Development 3DTV Study

Źródło: TCO Development