Aladyn dla graczy

W Hanowerze Nvidia i Acer zaprezentowały chipset Alladin TNT2, który powinien zainteresować mniej zamożnych miłośników gier komputerowych.

Na CeBIT 2000 odbyła się premiera najnowszego chipsetu Alladin TNT2 opracowanego wspólnie przez Acer Laboratories i firmę Nvidia. Układ jest odpowiedzialny za wyświetlanie grafiki, ale spełnia również funkcje centralnego chipsetu płyty głównej. Producent szczególnie zachwala możliwość obsługi 1,5 GB pamięci operacyjnej przez nowego "Aladyna". Cześć graficzna chipsetu jest dokładnym odpowiednikiem układu graficznego RIVA TNT2.

Idea łączenia układów graficznych czy dźwiękowych bezpośrednio na płycie głównej komputera jest stosowana przez producentów już od kilku lat. Rozwiązania takie, przeznaczone głównie dla komputerów z dolnego przedziału cenowego, rzadko miały szansę zainteresować użytkowników oczekujących najwyższej wydajności (w szczególności graczy). W niedługim czasie rynkowy trend budowy coraz bardziej kompaktowych urządzeń może jednak doprowadzić do zepchnięcia kart graficznych czy dźwiękowych na margines rynku.