Alarm terrorystyczny w skrzynce pocztowej

Brytyjskie służby bezpieczeństwa zamierzają informować obywateli o poziomie zagrożenia terrorystycznego poprzez pocztę elektroniczną.

Bezpieczeństwa obywateli Wielkiej Brytanii strzeże MI5. Na witrynie internetowej służb specjalnych już teraz można znaleźć aktualny stan zagrożenia atakiem terrorystycznym, mierzonym w pięciostopniowej skali (low, moderate, substantial, severe, critical).Po raz pierwszy 'stan zagrożenia' opublikowano 1 sierpnia 2006. Na witrynie MI5 niebawem pojawi się specjalny formularz, przez który można zamówić e-mailowe powiadamiające o zmianie zagrożenia.

Z kolei amerykańskie służby bezpieczeństwa podobny system wprowadziły w styczniu 2003 roku, stosując kolory do oznaczenia prawdopodobieństwa ataku terrorystów (zielony, niebieski, żółty, pomarańczowy i czerwony).

Amerykańska administracja publikuje jednocześnie informacje o możliwych zmianach w zależności od poziomu zagrożenia - odwołanie imprez masowych, zamknięcie rządowych placówek. W Wielkiej Brytanii nie wprowadzono na razie takiego systemu. Odbiorcy listów elektronicznych z informacją o zagrożeniu nie są informowani o decyzjach służby bezpieczeństwa, aby nie ułatwiać pracy terrorystom.

Pomysł upubliczniania poziomu zagrożenia atakiem terrorystycznym wywołuje różne reakcje. Zdaniem eksperta ds. bezpieczeństwa Bruce'a Schneiera, pomysł brytyjski i amerykański nie sprawdza się i wywołuje tylko niepotrzebny niepokój obywateli.

Polskie MSWiA nie publikuje na swoich stronach informacji o stopniu zagrożenia atakiem terrorystycznym. Dostępne są natomiast poradniki dotyczące postępowania w przypadku tego rodzaju zagrożeń.


Zobacz również