Albert Einstein żyje!

Na odbywającej się w Kalifornii konferencji Technology, Entertainment and Design 2009 odbyła się prezentacja nowego robota mającego twarz Alberta Einsteina. Urządzenie potrafi m.in. odpowiedzieć uśmiechem na nasz uśmiech.

Robot został skonstruowany przez znanego twórcę robotów człekopodobnych, Davida Hansona. Posiada on głowę oraz tors i przypomina do złudzenia Alberta Einsteina. Najnowsza elektroniczna wersja wybitnego fizyka (miała ona kilku poprzedników) korzysta z 32 silniczków wprawiających w ruch około 48 mięśni twarzy oraz poruszających wyposażonymi w kamery oczami.

Albert Einstein żyje!

Najnowsza wersja elektronicznego Einsteina (źródło: Reuters.com)

Odpowiednie oprogramowanie zapewnia kontrolę nad 13 parametrami (w dalszym ciągu trwają prace nad wprowadzeniem kolejnych) odpowiedzialnymi między innymi za mruganie powiekami, marszczenie nosa i brwi oraz nawiązywanie kontaktu wzrokowego. Robot potrafi również odpowiedzieć uśmiechem na nasz uśmiech.

"Jednym z naszych głównych celów jest skonstruowanie robota, który byłby zdolny do rozpoznania, czy uśmiechająca się do niego osoba robi to szczerze" - powiedział David Hanson.