Albo płacisz, albo oglądasz reklamy. Youtube zabiera się za adblockery

Youtube postanowił ukrócić blokowanie reklam na swojej platformie. Od teraz, jeśli nie wyłączycie adblocka, nie pooglądacie treści na platformie.

Fot. TechAdvisor.com

Chyba nikt nie lubi reklam - szczególnie tych, które pojawiają się w serwisach stremingowych. Przeszkadzają one w oglądaniu ulubionych treści, niszczą imersję i ogólnie zdecydowanie pogarszają doświadczenie oglądania produkcji wideo. Szczególnie Youtube znany jest z tego, że reklam na platformie jest wiele i są one umieszczone nie tylko przed i po filmach, ale także w ich trakcie. Dodajmy do tego ich długość i często brak możliwości pominięcia i trudno się dziwić, że tak wiele osób korzysta z wtyczek blokujących reklamy w celu umilenia sobie doświadczenia oglądania treści na Youtube.

Wygląda jednak na to, że nadchodzi koniec tej ery i Youtube ma zamiar ukrócić blokowanie reklam. Na platformie Reddit w ciągu ostatniego tygodnia pojawiły się pierwsze informacje, że platforma rozpoczyna testowanie programu, który po obejrzeniu 3 filmów przy włączonym adblockerze będzie blokować dalszą możliwość oglądania Youtube'a - do czasu wyłączenia blokady reklam.

Zobacz również:

  • TOP 7 filmów na YouTube w 2023 roku - Ciekawe, czy znasz je wszystkie
Albo płacisz, albo oglądasz reklamy. Youtube zabiera się za adblockery

Z jednej strony - trudno się dziwić takiemu zabiegowi. podobnie działa wiele stron, które - tak jak Youtube - w głównej mierze utrzymują się dzięki wyświetlanym reklamom, więc platformie zależy na przypływie gotówki. Z drugiej jednak strony, reklamy serwowane na Youtube są tak inwazyjne, że bez możliwości ich zablokowania trudno jest obejrzeć cokolwiek. Wygląda więc na to, że Youtube liczy, że dzięki temu więcej osób przerzuci się na subskrypcję Youtube Premium - co zresztą potwierdza wypowiedź rzecznika prasowego firmy:

We’re running a small experiment globally that urges viewers with ad blockers enabled to allow ads on YouTube or try YouTube Premium. Ad blocker detection is not new, and other publishers regularly ask viewers to disable ad blockers

Rozpoczęliśmy mały eksperyment, który zachęca użytkowników z adblokiem do włączenia reklam na Youtube lub wykupienia Youtube Premium. Wykrywanie blokowania reklam nie jest niczym nowym i wiele innych publikacji regularnie prosi użytkowników o wyłączenie blokowania reklam (tłum. red.)

Nie wiemy jeszcze, czy (i jeśli tak, kiedy) program ten obejmie wszystkich użytkowników, jednak możemy się spodziewać, że nie potrwa to długo. Jeśli zostanie on wprowadzony. po obejrzeniu trzech filmów z adblokiem zostaniemy poproszeni o wyłączenie go. Jeśli tego nie zrobimy, możliwość dalszego oglądania zostanie wyłączona.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: