Album do zdjęć na DVD

Chcesz oglądać zdjęcia na wielkim ekranie telewizora LCD, ale nie podłączyłeś do niego komputera? Żaden problem! Mamy dla ciebie zbiór najlepszych porad, dzięki którym w kwadrans utworzysz multimedialny album ze zdjęciami, który uruchomi się w każdym stacjonarnym i komputerowym czytniku DVD.


Przeglądanie zdjęć w papierowym albumie jest na pewno wygodne, choć trudno ten sposób uznać za nowoczesny. Zdecydowanie łatwiej przywołasz wspomnienia, gdy fotografie wyświetlisz na dużym ekranie i będzie temu towarzyszył stonowany podkład dźwiękowy.

Zanim jednak utworzysz multimedialną prezentację, przejrzyj zdjęcia. Szybko dostrzeżesz, że wiele z nich trzeba będzie poprawić. Ważne jest też, żeby nie powtarzać często tematyki. Zaletą aparatów cyfrowych jest to, że możesz pstrykać do woli, a potem usunąć jednakowe ujęcia - jednak mało kto korzysta z tej możliwości.

Retusz fotografii

Masz już starannie wyselekcjonowane zdjęcia, które zgromadziłeś w dodatkowym katalogu na dysku. Pora je odpowiednio "podrasować", aby spotęgować efekt. Pomoże ci w tym program Photoscape (http://go.pcworld.pl/0ff99 ) lub Paint.NET (dostępny bezpłatnie pod adresem http://go.pcworld.pl/ff33c ). Do pierwszego utworzyliśmy wideoporadnik, drugi w skrócie przedstawiamy poniżej.

Do najważniejszych zalet Paint.NET zalicza się nie tylko możliwość pobrania łatki lokalizującej, ale również to, że jest bezpłatny, a przy tym wyposażony w mnóstwo przydatnych narzędzi. Choć nie dorównuje profesjonalnym fotoretuszerom, z powodzeniem wystarczy do domowych zastosowań.

Kadrowanie pozwala usunąć z fotografii niepożądane elementy.

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji jest kadrowanie, które polega na usunięciu niepożądanych elementów fotografii. Na pewno nie raz zdarzyło ci się uwiecznić krajobraz zapierający dech w piersiach, a z boku... nieznajomego, który niespodziewanie znalazł się w kadrze. Często rejestruje się także nieciekawe przedmioty. Można je usunąć i na nowo zastanowić się, co cię urzekło w danym zdjęciu, bo kadrowanie jest wyodrębnianiem istotnego fragmentu fotografii przez usunięcie niepożądanych elementów. Pamiętaj, że podczas kadrowania obraz zostaje też przybliżony.

Niekiedy świetnie uchwyconą chwilę psują czerwone oczy osób uwiecznionych na zdjęciu. Wszelkie niedoróbki możesz usunąć, a fotografię wyostrzyć oraz wykadrować. Dzięki prostym zabiegom uratujesz pozornie stracony materiał i uzyskasz zadowalające efekty. Pozostaje zatem już tylko zabrać się do pracy.

Włącz Paint.NET i otwórz w nim fotografię, którą trzeba skorygować. Kliknij menu File | Open, wskaż lokalizację zdjęcia, potwierdź wybór, klikając przycisk Otwórz. Z bocznego panelu narzędzi wybierz pierwszą opcję, Rectangle Select, służącą do wyselekcjonowania obszaru wymagającego korekty. Po zaznaczeniu fragmentu wybierz opcję Image crop to Selection bądź użyj skrótu klawiaturowego [Ctrl Shift X]. Zapisz gotowy plik, używając menu File | Save as. Jeżeli nie zamierzasz pozostawić na dysku oryginalnej fotografii, możesz nacisnąć klawisze [Ctrl S] lub wskazać menu File | Save. Wykadrowane w ten sposób zdjęcie jest gotowe i może być użyte do prezentacji.

Odpowiednie rozmieszczenie elementów na zdjęciu potęguje wrażenia.

Takie same zabiegi, pozwolą ci usunąć niechciane elementy z fotografii, na przykład osobę, fragment krzesła bądź innego przedmiotu. Skorygowany plik zapisz ponownie, używając skrótu klawiaturowego [Ctrl S] lub [Ctrl Shift S].

Kolejnym skutkiem niewłaściwego wykonania zdjęcia jest tzw. efekt czerwonych oczu. Zapewne zdarzyło ci się to już wiele razy - piękna fotografia z imprezy ze znajomymi, a każdy z nich ma czerwone oczy. Naprawisz to programem Paint.NET, bo pozwala zmienić kolor, nie naruszając tekstury obrazu.

Naprawę zacznij od wczytania właściwego obrazu. Tak jak opisaliśmy powyżej, wybierz narzędzie Rectangle Select i zaznacz małymi kwadracikami obszar wokół oczu. Z górnego paska narzędzi wybierz Effects | Photo | Red eye removal. W oknie, które pojawi się na ekranie, możesz wybrać tolerancję błędu oraz nasycenie koloru. Potwierdź przyciskiem OK.

Usunięcie efektu czerwonych oczu z pewnością poprawi estetykę zdjęcia.

Niekiedy fotografia jest mało ostra lub za bardzo rozświetlona. Można to skorygować, korzystając z opcji Glow. Dostęp do niej uzyskasz, wybierając Effects | Photo | Glow. Podobnie jak w narzędziu opisywanym powyżej, masz tu możliwość ustawienia kilku parametrów, takich jak nasycenie kolorów czy jasność. Dzięki zastosowaniu tej opcji, z pewnością uda ci się wyostrzyć kontury i sprawić, że zdjęcie będzie bardziej wyraziste i przejrzyste. Oprócz tego możesz wypróbować pozostałe efekty, np. rozmycie obrazu (menu Effects | Blurs | Fragment i Effects | Blurs | Zoom blur), zniekształcenie - wybrzuszenie, zakręcenie (menu Effects | Distort | Bulge i menu Effects | Distort | Twist) itp.

Wykorzystując możliwości programu, zmienisz pierwotną kolorystykę zdjęć. Często z sentymentu wraca się do starych czarno-białych fotografii bądź wykonanych w sepii. Uzyskasz je, wybierając odpowiednio menu Adjustments | Black and White lub Adjustments | Sepia. Możesz też wypróbować mniej typowe efekty, takie jak Pencil Sketch (szkic ołówkiem). Dotrzesz do niego, wybierając menu Effects | Artistic | Pencil Sketch.

Jeżeli wśród fotografii wybranych do prezentacji znajdują się takie, które należy obrócić, możesz to zrobić również w programie Paint.NET. W menu Image znajdują się polecenia obracania o 90 bądź 180 stopni. Gdy chcesz obrócić kadr pod innym kątem, wskaż menu Layers | Rotate | Zoom. W oknie, które się pojawi, dowolnie obrócisz zdjęcie. Potwierdź zmiany, klikając przycisk OK.