Album na płycie

Kolekcja zdjęć na płycie wideo to doskonały sposób archiwizacji fotografii. Co więcej, do ich obejrzenia nie trzeba komputera - wystarczy stacjonarny odtwarzacz DVD i zwykły telewizor.

Kolekcja zdjęć na płycie wideo to doskonały sposób archiwizacji fotografii. Co więcej, do ich obejrzenia nie trzeba komputera - wystarczy stacjonarny odtwarzacz DVD i zwykły telewizor.

Posiadacze aparatów cyfrowych z biegiem czasu dorabiają się olbrzymich kolekcji zdjęć. Fotografie zapisane na karcie pamięci nic nie kosztują, toteż robi się ich dużo więcej, niż tych z kompaktu na klisze. Problem pojawia się w chwili, gdy chcemy naszą kolekcję komuś pokazać. Trudno zrobić odbitki setek czy nawet tysięcy zdjęć - jest to kosztowne, nawet jeśli kupilibyśmy własną drukarkę. Także prezentowanie naszych dokonań na ekranie komputera trudno uznać za wygodne. Rozwiązaniem jest nagranie płyty CD z fotografiami, które można będzie uruchomić w dowolnym odtwarzaczu DVD i obejrzeć wygodnie na ekranie telewizora. Do stworzenia takiej płyty potrzebne są komputer oraz nagrywarka płyt CD-R/RW. Czyste płyty kosztują złotówkę, jest to więc chyba najtańszy sposób zarchiwizowania naszych kolekcji. Poza wspomnianym sprzętem będzie także potrzebna odpowiednia aplikacja - my skorzystaliśmy z darmowego programu VCDEasy - krążek, który tworzymy, jest bowiem technicznie właśnie płytą Video CD. Na jednej płycie można zmieścić setki zdjęć!

Album na płycie

Uruchamiamy aplikację, wybieramy sekcję Tools i przechodzimy do zakładki "Mpeg Stills" (Rys. 1). W tym miejscu musimy zamienić cyfrowe zdjęcia na pliki filmowe MPEG, z których składa się krążek VCD. Przy pozycji "Output Image" wybieramy "Browse" i ustalamy, w którym katalogu znajdą się przerobione zdjęcia. W oknie "Mpeg Stills type" powinny być odznaczone pozycje VCD 2.0, PAL, High. Jeśli posiadamy telewizor panoramiczny, w sekcji TV (Aspect ratio correction) zaznaczamy opcję 16:9. Resztę ustawień zostawiamy bez zmian.

Określamy zdjęcia które chcemy zapisać na płycie - możemy albo wybrać konkretne pliki (opcja "files"), albo cały folder ("folder") (Rys. 2) - obie komendy znajdują się pod pustym, szarym kwadratem. Po wybraniu zdjęć program automatycznie zacznie je przetwarzać do odpowiedniego formatu (Rys. 3). W zależności od liczby plików może to potrwać dłuższą lub krótszą chwilę. Aplikacja poinformuje nas o pomyślnym zakończeniu kodowania (Rys. 4). W folderze, który wybraliśmy do zapisania nowych zdjęć, powinniśmy mieć kolekcję plików z rozszerzeniem "mpg" (Rys. 5). Jeśli chcemy zmieścić na krążku zdjęcia z różnych katalogów, powtarzamy tę czynność, za każdym razem podając to samo miejsce, w którym mają zostać zapisane ("output folder").

Album na płycie
Album na płycie
Album na płycie
Album na płycie

Jesteśmy gotowi do nagrania płyty. W samej aplikacji robimy obraz płyty (plik .bin i .cue), który wypalamy w dowolnym programie, np. Nero Burning Rom (sugerujemy wybranie tej opcji). W VCDEasy przechodzimy do sekcji (S)VCD i wybieramy pierwszą pozycję "Main". W kolejnych okienkach wybieramy rodzaj płyty, nagrywarkę (lub, jeśli chcemy wypalić płytę w innym programie, wybieramy opcję tworzenia obrazu - pliku .bin) i wpisujemy nazwę, jaką ma mieć gotowa płyta. Zazwyczaj nie ma potrzeby ingerowania w domyślne ustawienia programu. W ostatnim oknie "MPEG1 Video/pictures files" wybieramy "add files" i zaznaczamy pliki MPEG (przerobione wcześniej zdjęcia), które chcemy zamieścić na płycie (Rys. 6). Kiedy się z tym uporamy, klikamy przycisk "go" znajdujący się w prawym, dolnym rogu ekranu. Następnie przechodzimy do zakładki "Options", gdzie możemy ustawić czas, po którym zdjęcie będzie się zmieniać na ekranie telewizora. W ostatniej zakładce zaznaczamy pliki, które chcemy, by znalazły się na CD. Jeśli chcemy, by na płycie znalazły się także te same zdjęcia w takiej postaci, by można je było łatwo obejrzeć także w komputerze, musimy stworzyć nowy folder - wpisujemy jego nazwę (np. zdjęcia) w puste okienko i klikamy znajdującą się obok komendę "create" (Rys. 7). Następnie zaznaczamy nowy katalog, wybieramy pozycję "add files" i wrzucamy do niego wybrane zdjęcia, czyli najprawdopodobniej pliki JPEG (Rys. 8). Na koniec klikamy "go" - płyta zaczyna się nagrywać.

Album na płycie
Album na płycie
Album na płycie
Album na płycie

Jeśli nie chcemy korzystać z modułu nagrywającego aplikacji i wybraliśmy opcję stworzenia obrazu płyty, to np. w Nero Burning Rom wybieramy "nagraj obraz płyty", zaznaczamy plik .cue, który wygenerował VCDEasy (Rys. 9), i rozpoczynamy nagrywanie.