Alchemia płyty głównej


Anatomia płyty

Alchemia płyty głównej

1. Zainstalowany na płycie port gier (GAME PORT), gniazda karty dźwiękowej, gniazdo karty graficznej oraz standardowe gniazda interfejsów. Dzięki integracji gniazd z płytą uniknięto plątaniny kabli.

2. Gniazdo zasilania ATX, dzięki specjalnym krzywiznom nie pozwoli podłączyć wtyczki zasilacza w sposób nieprawidłowy.

3. Gniazdo procesora typu Slot 1, przeznaczone do procesorów Pentium II i Pentium III. Dokładnie tak samo wygląda gniazdo Slot A, przeznaczone do procesorów AMD Athlon, ale jest obsługiwane przez inny chipset.

4. Gniazdo procesora typu Socket 370, przeznaczone do procesorów Intel Celeron. Tak samo wygląda gniazdo Socket 7 i Socket Super 7, m.in. do procesorów AMD K6, IDT i Cyrix.

5. Sloty 168 stykowych modułów pamięciowych DIMM. Maksymalna ilość obsługiwanej pamięci, sposób zasilania i taktowanie są określane przez architekturę płyty głównej i chipset.

6. Gniazda zasilające wentylatory (procesora i systemowe). Dzięki nim płyta może sterować, w zależności od temperatury, włączaniem i wyłączaniem wiatraczków.

7. Gniazdo interfejsu stacji dyskietek 1,44 MB, od wielu lat takie samo, pomimo obecności na rynku znacznie szybszych i pojemniejszych napędów typu ZIP czy LS-120.

8. Gniazda interfejsu EIDE, pomimo że wyglądem nie zmieniły się od lat, to stoi za nimi zupełnie nowy kontroler obsługujący tryb ULTRA DMA 66.

9. Zespół układów scalonych stanowiących tzw. chipset płyty głównej. Kontroluje pracę komponentów płyty głównej. Niejednokrotnie zawiera także zintegrowany układ karty graficznej.

10. Układy pamięci VRAM do zintegrowanej z płytą karty graficznej. Gdy nie starcza karcie graficznej tej pamięci, posiłkuje się pamięcią RAM komputera.

11. Piszczek lub bzyczek, zastępuje standardowy głośniczek obudowy, a jest równie skuteczny.

12. Kość typu FLASH EPROM. To właśnie tu składowany jest BIOS płyty głównej i zapisywany w przypadku aktualizacji. Jak widać, układ znajduje się w podstawce, aby można go było szybko wymienić w przypadku awarii spowodowanej niewłaściwym wczytaniem aktualizacji BIOS-u.

13. Zestaw szpilek do podłączenia diod LED obudowy informujących o stanie pracy komputera. Wśród nich znajdują się także zwory przycisków Suspend, RESET i POWER oraz wyprowadzenia głośnika obudowy.

14. Złącze obsługujące funkcję Wake-on-Lan (wzbudzanie komputera po nadejściu sygnału sieci) do podłączenia modemu.

15. Wyprowadzenia interfejsu podczerwieni. Aby z niego korzystać, konieczny jest dodatkowy przewód zakończony czujnikiem, który zazwyczaj nie znajduje się w zestawie z płytą główną.

16. Wyświetlacz LED podający kody POST podczas inicjalizacji płyty głównej. W przypadku gdy płyta "zawiesi" się w podczas diagnostyki, kod wyświetlony pozwoli poznać przyczynę problemu.

17. Bateria typu CR 2032 podtrzymująca pracę zegara. Dawniej jej funkcję pełniły akumulatory, zrezygnowano z nich jednak z uwagi na wysoki koszt. Baterię powinno się wymieniać co 2-3 lata.

18. 32-bitowe sloty PCI do kart rozszerzeń. W najnowszych płytach rzadko się już spotyka 16-bitowe sloty ISA. Bardzo często natomiast obok slotów PCI znajduje się slot karty graficznej AGP, o ile, oczywiście, karta nie została zintegrowana z płytą główną (tak jak na zdjęciu).

19. Układ scalony bezpośrednio odpowiedzialny za porty we/wy.

20. Złącze AMR (Audio Modem Riser) zwane także MEDIABUS, przeznaczone do specjalnych typów kart dźwiękowych i modemów. Na razie jednak nie jest ono stosowane na szeroką skalę.

21. Zintegrowany z płytą układ reprezentujący kartę dźwiękową.

22. Gniazdo AUDIO karty dźwiękowej.####