Alchemia płyty głównej

Jeżeli procesor jest sercem każdego komputera, to płyta główna jest jego kręgosłupem - bez niej wszystkie komponenty PC są bezużytecznymi fragmentami elektroniki. Od tego, co kupisz, w znacznej mierze zależy działanie komputera, jego szybkość i wydajność.


Jeżeli procesor jest sercem każdego komputera, to płyta główna jest jego kręgosłupem - bez niej wszystkie komponenty PC są bezużytecznymi fragmentami elektroniki. Od tego, co kupisz, w znacznej mierze zależy działanie komputera, jego szybkość i wydajność.

Nie warto kupować bardzo tanich płyt z wyprzedaży, gdyż niejednokrotnie są już przestarzałe technologicznie i jest prawie pewne, że w krótkim czasie będziesz zmuszony do kolejnej wymiany płyty na nowocześniejszą, gdyż wzrosną wymagania nowych wersji oprogramowania wobec sprzętu.

Paradoksalnie, w sprzedaży znajdują się także bardzo tanie płyty główne wyposażone w najnowszy chipset i nowinki techniczne, jednakże na tym kończy się rewelacja z tym związana. Zwykle okazuje się, że płyty takie pracują znacznie wolniej niż ich droższe konkurentki, są trudniejsze w konfiguracji, mogą być powodem konfliktów sprzętowych, a ich obsługa posprzedażna ze strony producenta i sprzedawcy jest żadna. Dlatego też lepiej dołożyć trochę pieniędzy do droższej, ale sprawdzonej i polecanej przez użytkowników płyty głównej, pochodzącej od znanego na rynku producenta, niż przechodzić gehennę konfiguracyjną i gwarancyjną.

Odradzamy także zakup używanych płyt niewiadomego pochodzenia, ponieważ tego typu płyty mogą mieć wady ukryte, które ujawnią się np. dopiero po dwóch godzinach w postaci pojawiających się nagle błędów systemu w Windows.

Co wybrać?

Z wyborem płyty głównej jest inaczej niż z zakupem jakiegokolwiek innego komponentu komputera, bowiem wyboru płyty głównej dokonujemy przez pryzmat proesora. Zastanów się więc, jaki procesor chcesz kupić, a dopiero potem zajmij się zakupem płyty. Jest to istotne, ponieważ istnieje kilka rodzajów procesorów, różniących się nie tylko parametrami, ale także wyglądem, kształtem, złączami i napięciem zasilającym. Jak łatwo się domyślić, istnieje także kilka typów podstawek pod te procesory, o czym za chwilę.

<div align="center">

Płyty BABY-AT są wypierane z rynku przez nowocześniejsze i łatwiejsze w obsłudze płyty ATX
</div>

Nowy procesor w starej podstawce

Jeżeli jesteś bardzo przywiązany do swojej starej płyty głównej lub nie masz pieniędzy na jej zmianę, możesz skorzystać z alternatywnego i nieco tańszego rozwiązania, jakim jest instalacja nowego procesora w starej płycie głównej, za pośrednictwem urządzenia zwanego konwertorem CPU.

Konwertor, czyli układ rozszerzający możliwości elektroniczne płyty głównej, jest urządzeniem elektronicznym, które po zainstalowaniu w podstawce procesora płyty głównej, daje, między innymi, rozszerzony zakres napięć zasilających procesor, mocniejszy stabilizator napięcia, więcej mnożników częstotliwości magistrali oraz zabezpieczenie procesora przed przegrzaniem. Wszystko to pozwala nowym procesorom poprawnie pracować na starszych płytach głównych.

Okazuje się, że nawet w leciwego AT 286 czy DX 386 możemy tchnąć ducha nowoczesności dzięki karcie Reinassance/AT. Jest ona w istocie samodzielną płytą główną do procesorów serii 586 (do 605 MHz) zgodnych z podstawką Socket 7, wkładaną w slot ISA (16-bitowy), integrującą w sobie kartę graficzną AGP i kartę dźwiękową. Do niej podłącza się osobne zasilanie, twarde dyski, porty komunikacyjne i stację dyskietek. Stara płyta główna zostaje odłączona i staje się tylko podstawką. Koszt takiej karty to ok. 575 zł.

Znacznie mniej radykalną i kosztowną zmianą jest zastosowanie jednego z konwertorów wkładanych bezpośrednio w podstawkę procesora. Konwertery takie są dostępne do podstawek 486, Pentium (Socket 7) i Pentium Pro (Socket 8). Mają one własne stabilizatory napięcia oraz wentylatory, a także oprogramowanie optymalizujące pracę. Koszt takiego rozwiązania w zależności od konwertora waha się w granicach 150-270 zł. Producentem opisywanych konwertorów jest firma FriendTech, a dystrybutorem na terenie Polski - firma Matsonic tel. (061) 8272541, http://www.matsonic.com.pl

Drugim kryterium wyboru jest format płyty. Najbardziej powszechne formaty obecnie to AT, zwane także BABY-AT oraz ATX. Pierwszy z nich cechują stosunkowo niewielkie rozmiary. Na płycie zainstalowane jest tylko jedno gniazdo portu klawiatury typu DIN5, a czasami także gniazdo w standardzie PS/2. Pozostałe gniazda portów zainstalowane są na metalowych zaślepkach (nazywanych w slangu "śledziami"), które montuje się w tylnej ścianie obudowy. Naturalnie gniazda muszą być połączone z płytą specjalnymi przewodami, zatem gdy już podłączone są wszystkie (COM, LPT, USB, GAMEPORT, PS/2 MOUSE itp.) i dojdą jeszcze do tego taśmy danych twardych dysków i stacji dyskietek, wewnątrz obudowy komputera powstaje spory bałagan, z którym niełatwo sobie poradzić. W dodatku wtyk zasilania płyty głównej składa się z dwóch identycznych części. Nietrudno pomylić je ze sobą i podłączyć w niewłaściwej kolejności. Skutkiem takiej pomyłki zazwyczaj jest poważne uszkodzenie płyty głównej. I wreszcie sam sposób zasilania, delikatnie mówiąc, nieco archaiczny. Prąd włączamy stabilnym przełącznikiem, przez który bezpośrednio przepływa napięcie sieci 220 V. Jest to niebezpieczne dla użytkownika, kiedy przypadkiem pojawi się np. przebicie prądu na metalowej obudowie.

BABY-AT jest formatem już ustępującym, przestarzałym i bardzo niewygodnym w montażu, dlatego proponujemy skierować uwagę na nowoczesny standard, jakim jest ATX. Płyty wykonane w tym formacie mają bezpośrednio wlutowane gniazda portów, łatwo dostępne gniazda interfejsów dysków, co skutecznie eliminuje zbędną plątaninę kabli. Wtyczka zasilacza ATX stanowi całość i ma specjalne krzywizny uniemożliwiające jej nieprawidłowe podłączenie. Sposób zasilania płyty jest inteligentny i przy tym zupełnie bezpieczny dla użytkownika.

Zasilanie włączamy bowiem przez zwarcie jednej zworki na płycie (przełącznikiem w obudowie), ta przesyła sygnał do zasilacza, który zwrotnie podaje odpowiednie napięcia. W najnowszych płytach głównych, dzięki odpowiednim ustawieniom BIOS-u, możliwe jest włączanie komputera np. przez naciśnięcie odpowiedniej kombinacji klawiszy lub jednego z przycisków myszy.