Alder Lake-S - limitowana edycja jeszcze w tym roku

12. generacja procesorów Intela pokaże się jeszcze w tym roku, ale będzie tylko dla wybranych. Reszta świata musi czekać do roku 2022.

Foto: Intel

Zapowiadana nowa generacja procesorów Intela - czyli Alder Lake - ma pojawić się globalnie w 2022 roku, jednak wybrani producenci otrzymają modele z serii -K i -KF jeszcze w ostatnim kwartale bieżącego roku. Do ich obsługi dostarczone zostaną płyty główne kompatybilne z socketem LGA1700, oparte na Z690. Te procesory będą odblokowane. Pozostałe poznamy dopiero podczas oficjalnej prezentacja na targach CES 2022.

Intel spodziewa się, że Alder Lake-S pozwoli mu znacznie wyprzedzić procesory AMD. Są one stworzone w technologii hybrydowej, łączącej wysokowydajne rdzenie Golden Cove z rdzeniami Gracemont w architekturze Arm big.LITTLE. Obsługują PCI-Express Gen 5 I/O oraz pamięć DDR5. Procesory graficzne dla tych procesorów wciąż są w fazie rozwojowej. Intel zapowiedział, że będą obsługiwać obecny interfejs zasilania ATX, czyli 24-pin + EPS. Pierwotne doniesienia mówiły i zastosowaniu nowego standardu ATX120VO. Na szczęście wycofano się z tego pomysłu.

Zobacz również:

  • Intel wzmacnia swoje szeregi przed premierą układów Alchemist
  • Alder Lake-S: ceny wyciekły do sieci. Jest drogo czy bardzo drogo?

Źródło: Tech PowerUp