Alder Lake odpowiedzią na Ryzen 5000. Więcej rdzeni, ale nadal w 10 nm

Procesory Intel Core 12 generacji z rodziny Alder Lake po raz pierwszy zostały zauważone w bazie danych GeekBench. Jak wygląda architektura nowych procesorów?

Intel wprowadził na rynek procesory 11 generacji Tiger Lake i intensywnie pracuje nad układami Alder Lake, które są 12 już generacją procesorów Intel Core.

Intel Alder Lake

Intel Alder Lake

W nadchodzących procesorach niebiescy postawili na zwiększenie ilości rdzeni oraz asynchroniczny HyperThreading.

Bliżej niezidentyfikowany układ Intel Alder-Lake P posiada 14 rdzeni oraz 20 wątków. Tak nietypowe liczby wynikają z zastosowania technologii Intel Hybrid Technology. W skrócie nowe procesory zaoferują rdzeni o różnej wydajności, a nie wszystkie z nich będą obsługiwać HT.

Geekbench 5 pokazuje, że maksymalna częstotliwość taktowania rdzeni to 4,7 GHz, ale podczas testów średnia utrzymywała się na poziomie 4,27 GHz.

Specyfikacja z bazy danych Geekbench

Specyfikacja z bazy danych Geekbench

Ze względu na dużą ilośc rdzeni drastycznie obniżono częstotliwość taktowania bazowego. Wynosi ona zaledwie 800 MHz.

Procesor, który pojawił się w bazie Geekbench posiada 6 rdzeni wysokiej wydajności oraz 8 rdzeni energooszczędnych, co razem daje nam 14 rdzeni. Tylko rdzenie wysokiej wydajności posiadają wsparcie dla technologii HyperThreading, przez co procesor oferuje 20 wątków.

Z procesorem zintegrowano układ graficzny Intel Xe z 96 jednostkami wykonawczymi o taktowaniu 1,15 GHz.

Wszystko wskazuje na to, że Intel zamierza poprawić wydajność wielowątkową, ale procesory nadal produkowane będą w 10 nm procesie technologicznym. Niestety nadal nie wiemy, jak wyglądać będzie wydajność nowych układów Alder-Lake P.

Źródło: videocardz.com