Alibaba patentuje podwójnie składanego smartfona

Producentom nie wystarczają już składane smartfony. Alibaba opatentowała właśnie podwójnie składane urządzenie z elastycznym ekranem.

Pierwsze komercyjne smartfony z elastycznymi ekranami, które pojawiły się w sklepach zobaczyliśmy w 2019 roku. Giganci technologiczni na dobre zapoczątkowali nowy segment urządzeń, które wyglądają niczym z filmów science fiction. Do gry dołączają kolejne firmy, a ostatnimi czasy w sieci pojawia się coraz więcej odważnych projektów. Niektórym firmom "klasyczny" smartfon elastycznym ekranem już nie wystarcza.

Alibaba patentuje podwójnie składanego smartfona

Źródło: nl.letsgodigital.org

Grupa Alibaba - jeden z wiodących graczy na rynku ecommerce prawdopodobnie zamierza rozpocząć produkcję własnych urządzeń. Chiński gigant opracował wzór nowego, składanego smartfona. Stosowny wniosek patentowy trafił już do odpowiednich organów.

Smartfon posiada konstrukcję typu clamshell z tym, że urządzenie składane jest dwa razy. Dzięki temu konstrukcja ta znacząco różni się od smartfonów z elastycznymi ekranami, które znamy.

Telefon, który pojawił się na szkicach posiada pełnoekranowy front i po rozłożeniu nie wyróżnia się niczym szczególnym. Uwagę zwraca za to jego sposób składania. Użytkownik może wybrać, w jaki sposób chce złożyć smartfona. Możliwe jest złamanie ekranu na pół. W tej konfiguracji urządzenie wygląda jak stare telefony z wysuwaną klawiaturą, jak Nokia 8110. Alternatywnie użytkownik może zdecydować się na złożenie również górnej części ekranu. W tym wypadku otrzymujemy niewielkie urządzenie, które jest łatwe w przenoszeniu.

Smartfon Alibaby posiada również drugi, dodatkowy wyświetlacz na górnej części tylego panelu, który zajmuje około 1/3 jego powierzchni. W odróżnieniu od głównego wyświetlacza tylny ekran to klasyczny, nieelastyczny panel. Po całkowitym złożeniu urządzenia służy on jak przedni wyświetlacz. Prawdopodobnie w tym trybie użytkownik może skorzystać jedynie z ograniczonej funkcjonalności. Możliwe powinno być odebranie połączenia, odpowiedzenie na wiadomość czy zrobienie zdjęcia.

Na prawym boku urządzenia znajdują się dwa klawisze. Jeden z nich to włącznik, a drugi służy do regulacji głośności. W chwili obecnej nie wiadomo czy opatentowana konstrukcja zostanie wykorzystana w praktyce.

Źródło: gizmochina.com, nl.letsgodigital.org