Alibaba zastanawia się nad kupnem Yahoo!

Prezes Alibaba Group, Jack Ma powiedział podczas spotkania na Uniwersytecie Stanford, że jest zainteresowany zakupem Yahoo!. Doniesienia te potwierdził John W. Spelich, wiceprezes do spraw międzynarodowych firmy Alibaba. Obecnie chińska firma w 40 procentach należy właśnie do Yahoo!.

Yahoo!

Na początku września zwolniona została Carol Bartz pełniąca funkcję prezesa Yahoo!. Przyczynami jej zwolnienia był brak sukcesów oraz pogarszanie, już napiętych, relacji z firmą Alibaba Group, która od 2005 roku zarządza serwisami Yahoo! w Chinach.

Yahoo! było zaskoczone, gdy ukazało się, że Alibaba Group przekazała serwis Aplipay innej firmie kontrolowanej przez Jacka Ma. Chińska firma odpowiadało jednak, że Bartz i inne osoby z Yahoo! dobrze widziały, że do tego dojdzie. Miało to pozwolić na pozostawanie w zgodzie z chińskimi przepisami. W lipcu Yahoo! i inni inwestorzy doszli do porozumienia z Alibaba Group i otrzymali zadowalającą rekompensatę za utratę Alipay.

Wcześniej Ma powiedział podobno, że chciałby przejąć udziały Yahoo! w Alibaba Group. Obecne doniesienia wskazują jednak, że być może zastanawia się on nad nabyciem tych udziałów wraz z całą firmą Yahoo!. Wejście serwisu pod chińską kontrolę niepokoi jednak obrońców prywatności w internecie.

Alibaba Group prowadzi międzynarodowy serwis e-commerce Alibaba.com. Do firmy należą także lokalne sklepy internetowe Taobao oraz inne serwisy m.in, oferujące usługi związane z przechowywaniem danych chmurze obliczeniowej. Niedawno firma zaprezentowała także smartfon z autorskim systemem AliyunOS.