Alienware Alpha - pecetokonsola z Windows

Alpha to nowa propozycja Alienware'a dla graczy. To komputer który ma służyć jako konsola do gier. Sprawdzamy, czy ma szansę zawojować rynek i serca użytkowników.

Co przede wszystkim zwraca uwagę, to niewielkie gabaryty urządzenia. Na poniższym zdjęciu leży na nim kontroler do Xboxa i jak widać, na Alphie zmieściłyby się co najwyżej takie dwa. Jeśli więc postawić pudło przy telewizorze, nie będzie rzucać się w oczy. Zresztą Alpha reklamowana jest sloganem: "Liberate your living room", czyli - w wolnym tłumaczeniu - "Więcej przestrzeni w twoim salonie".

Gabaryty Alphy są naprawdę nieduże

Gabaryty Alphy są naprawdę nieduże

Konsolka działa pod zmodyfikowanym systemem Windows 8.1 w wersji 64-bitowej. Modyfikacja to Alienware User Interface, czyli interfejs przypominający te znane z konsol. Jako że urządzenie dedykowane jest graczom, wpisywanie większych ilości tekstu jest dość niewygodne - używa się do tego wirtualnej klawiatury. Jednak 90% czynności to wybieranie opcji, do czego kontroler służy znakomicie. Ekran główny to cztery główne okna - "Launch Steam", czyli główna atrakcja oferowana przez Alpha, "Settings", gdzie gracz wybiera wszystkie ustawienia, poczynając od kolorów, kończąc na menu systemowym, "Help" - gdzie wyjaśnione są wszystkie kwestie związane z funkcjonowaniem konsoli oraz "Power", czyli zarządzanie zasilaniem urządzenia. Można powiedzieć, że autorki interfejs służy głownie jako "przycisk" włączenia Steam w trybie Big Picture. Poza tym nie uświadczy się np. dostępu do YouTube, jak ma to miejsce w przypadku Xbox One.

Główny ekran konsoli

Główny ekran konsoli

No dobrze, ale co kryje się pod tą niewielką obudową? Tu można być przyjemnie zaskoczonym doborem podzespołów. Alpha dostępna jest w czterech wersjach, różniących się specyfikacją. Najtańsza kosztuje 549 dolarów (ok. 1650 PLN), najdroższa - aż 899 USD, czyli ponad 2700 złotych. Za co gracz miałby płacić? Wspomniany najtańszy model to procesor Intel Core i3 oraz 4 GB pamięci RAM DDR3 i karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 2GB GDDR5. Kupując ją na stronie producenta otrzymuje się dodatkowo kartę podarunkową o wartości 50 dolarów. "Średniak" to koszt 699 dolarów (ok. 2100 złotych) i tu otrzymuje się zwiększony do 8 GB RAM oraz pakiet sześciu gier o wartości 100 dolarów. Lepsza konfiguracja to konieczność zapłacenia 799 dolarów, za co otrzymuje się czterordzeniowy procesor Intel Core i5-4590T (6M Cache) oraz 8 GB RAM. Karta graficzna nie ulega zmianie, podobnie jak i w modelu najdroższym (899 USD), który może pochwalić się lepszym procesorem - jest to i7-4765T. W każdym modelu znajduje się 2,5-calowy dysk twardy, oferujący odpowiednio do ceny 500 MB, 1 TB, 1 TB i 2 TB miejsca na dane.