Aliyun OS - mobilny system w chmurze od Alibaby

Alibaba Group to chiński gigant internetowy zajmujący się głównie branżą handlu elektronicznego. Obecnie firma zaprezentowała mobilny system operacyjny, który obsługuje aplikacje Androida oraz aplikacje sieciowe. Alibaba chce w ten sposób skorzystać z mody na urządzenia mobilne i promować swoje produkty internetowe.

K-Touch Cloud-Smart Phone W700

Aliyun OS stworzony przez Alibaba Cloud Computing jest oparty na jądrze Linuxa. W czwartek zaprezentowany został pierwszy w pełni funkcjonalny smartfon, który z niego korzysta. Cena urządzenia to 2 680 juanów czyli około 1 170 złotych. Jeszcze w tym roku ma pojawić się także tablet z nowym systemem chińskiej firmy.

Niedawno Mozilla poinformowała o pracach nad mobilnym systemem Boot to Gecko opartym na sieci. Nad podobnym OS-em pracuje także chińskie Baidu. Tymczasem Alibaba Group niepostrzeżenie wypuściła na rynek już gotowy produkt, który opiera się na aplikacjach sieciowych nie wymagających instalacji na dysku urządzenia.

Aliyun OS lubi aplikacje sieciowe

W Aliyun OS mają działać aplikacje Androida, ale przede wszystkim ma obsługiwać sieciowe aplikacje oparte na HTML5 i JavaScript. Powinno to ułatwić deweloperom dostarczanie oprogramowania dla urządzenia. Wang Jin z Alibaba Cloud Computing mówi, że model biznesowy związany z aplikacjami sieciowymi jest już czymś naturalnym i jeśli można mieć Internet w telefonie, to równie dobrze można przenieść tam także ten model biznesowy.

Aliyun OS ma na razie 20 aplikacji pracujących w chmurze, które dają dostęp do serwisów internetowych Alibaby. Wśród nich jest wyszukiwarka internetowa, skaner kodów kreskowych i aplikacja zakupów grupowych. Firma obiecuje jedną nową aplikacje każdego dnia. System operacyjny zapewnia użytkownikom 100 GB pamięci wirtualnej dostępnej przez Internet. Można tam zapisywać wszystkie dane łącznie ze zdjęciami, kontaktami i wiadomościami.

Aliyun OS powstawał przez trzy lata przy udziale 1 200 inżynierów. Licencja na system jest darmowa i już trwają rozmowy firm Alibaba i Qualcomm na temat stworzenia tanich smartfonów z tym systemem.

To nie smartfon, to Cloud-Smart Phone

Smartfon z nowym systemem powstał przy współpracy z chińskim producentem telefonów Tianyu oraz producentem procesorów i kart graficznych Nvidia. Urządzenie otrzymało nazwę K-Touch Cloud-Smart Phone W700 i dysponuje 3,8-calowym ekranem oraz 1 GHz procesorem dwurdzeniowym Nvidia Tegra 2. Firma Tianyu mówi, że chciała stworzyć telefon, który może rywalizować z iPhonem.

Nazwa telefonu podkreśla jego możliwości oferowane przez system Aliyun OS. Tianyu nie widzi przeszkód w wydaniu nowego smartfonu poza Chinami, gdyż system jest przygotowany do wsparcia wielu języków. Na razie jednak nie ma takich planów.

Dość oczywiste jest, że głównym zadaniem nowego systemu i smartfonu jest promowanie usług Alibaby na lokalnym rynku chińskim i taki jest ich główny cel. Wcale to nie dziwi biorąc pod uwagę, że jest na nim 900 mln użytkowników telefonów oraz prawie 500 mln internautów, a udział smartfonów i osób korzystających z mobilnego Internetu stale rośnie. Przewiduje się, że w tym roku w Chinach zostanie sprzedanych 95 mln smartfonów.