Allchin: "Z tym Makiem to przesadziłem"

Ujawniona w ostatnich dniach korespondencja e-mail Jima Allchina, wiceprezesa Microsoftu odpowiedzialnego za rozwój systemu Windows Vista do Billa Gatesa i Steve'a Ballmera, wywołała lawinę komentarzy. Sam zainteresowany zdecydował się zareagować i w korporacyjnym blogu poświęconym najnowszemu OS-owi giganta z Redmond stara się tonować swoją wypowiedź sprzed niemal trzech lat, w której zwierza się, że gdyby nie jego posada w Microsofcie, kupiłby sobie Maka.

Przypomnijmy, iż w e-mailu wysłanym 7 stycznia 2004 roku, Allchin napisał do Gatesa i Ballmera, że kupiłby Maka, gdyby nie był zatrudniony w Microsofcie. Uzasadnił to zaskakujące twierdzenie zdaniem, iż Redmond gdzieś się zagubiło (więcej informacji znajdziecie w osobnym artykule). Allchin w blogu poświęconym Viście komentując całą sytuację przyznał, iż mówiąc używając tego sformułowania, chciał w istocie złożyć swego rodzaju "samokrytykę" (Microsoft stracił z pola widzenia, co oznacza "uwolnienie od błędów", "bezpieczeństwo", "wydajność" oraz jak istotne są aktualnie istniejące aplikacje - można było przeczytać w mailu, którego autentyczność potwierdzono).

"Ten email ma prawie 3 lata, a pisząc go, celowo dramatyzowałem, aby unaocznić sytuację [w owym czasie - redakcja]. Sytuację, w której musieliśmy się zmienić i to szybko. Zrobiliśmy to - zmieniliśmy zasadniczo wykorzystywany wtedy proces rozwoju [systemu Windows Vista - redakcja] i w połowie 2004 r. "zresetowaliśmy" projekt rozwoju Visty, zaczynając wszystko od nowa.

Vista: przejrzystość, pewność i komunikacja"

"To, jak przebiega tworzenie Windows Vista, nauczyło nas czegoś nowego o budowaniu systemu operacyjnego. Zatrzymaliśmy proces budowania systemu, dokładnie obejrzeliśmy to, co stworzyliśmy, a dodatkowo zasięgnęliśmy opinii grup badawczych. Wcześniej nie pracowaliśmy w ten sposób".

Wywiad z Jimem Allchinem - czytaj więcej

Allchin już wcześniej przyznał, że 5-letni czas oczekiwania na następcę Windows XP spowodowany był koniecznością napisania na nowo znacznej ilości kodu (co miało podnieść poziom zabezpieczeń OS-a i zmniejszyć liczbę ewentualnych luk). Cytowany powyżej wpis stanowi kolejne potwierdzenie tych słów, ale i koresponduje z wypowiedzią Steve'a Ballmera, który przyznał, że większość pracy nad nowym systemem została wykonana w ciągu ostatnich 24 miesięcy.