Allchin chciał dogadać się z Jobsem

Proces pomiędzy firmami Microsoft i Comes (w którym gigant z Redmond został pozwany o nieuczciwe, monopolistyczne praktyki) ujawnia kolejne smaczki z poufnej korespondencji przedstawicieli najwyższego kierownictwa Microsoftu. Bohaterem znów stał się Jim Allchin, który kilka lat temu proponował w e-mailu swojemu koledze... zacieśnienie współpracy z koncernem Apple, której efektem mogłoby być nawet wsparcie MS dla odtwarzacza iPod.

Opinię tę sformułował Allchin ponad trzy lata temu w e-mailu skierowanym do Amira Majidimehra, dyrektora działu technologii i mediów konsumenckich w Microsofcie. Skarżył się wtedy na niezbyt miłe doświadczenia związane z korzystaniem z odtwarzacza marki Creative, Nomad Zen Xtra.

"Sądzę, że powinienem porozmawiać z Jobsem. Uważam, że powinienem nawiązać dialog w celu wsparcia iPoda. Jeśli nic się nie zmieni, iPod odciągnie ludzi od Windows Media Playera", czytamy w wiadomości, datowanej na 13 listopada 2003 r. "Muszę powiedzieć, że wrażenia, jakie odniosłem korzystając z naszego oprogramowania i tego urządzenia [Creative Nomad Zen Xtra - redakcja] są okropne. (...) Ostatnią noc spędziłem bawiąc się nim. Boże, ono jest okropne. To czego nie rozumiem, to że powiedziano mi, że nowe urządzenie Creative Labs można porównać do Apple'a. A tak wcale nie jest". W podobnym tonie utrzymana była dalsza część korespondencji współprzewodniczącego grupy Usług i Rozwiązań dla Platform w Microsofcie (zarzuty dotyczyły m.in. wyglądu odtwarzacza Creative'a oraz niewygód w jego obsłudze).

Tak narodził się Zune

A. Majidimehr udzielił wtedy Allchinowi równie ciekawej odpowiedzi, także w formie elektronicznej, informując go, iż koncern będzie starał się zachęcić twórców odtwarzaczy, zarówno Creative, jak i Samsung czy Rio, do budowy "odpowiedniego" urządzenia. Gdyby wysiłki i zachęty w postaci wsparcia finansowego i technicznego nie przyniosły rezultatów, Majidimehr zasugerował konieczność zbudowania od podstaw własnego sprzętu odtwarzającego.

W trzy lata po wysłaniu owego maila Microsoft promuje jeden ze swoich nowych produktów, z którym wiąże duże nadzieje - przenośny odtwarzacz plików muzycznych, Zune, którego chce do końca czerwca br. sprzedać 1 milion egzemplarzy.

Znalezione w mailu

Korespondencja przedstawicieli kierownictwa giganta z Redmond ujawniana jest w toku trwającego procesu z firmą Comes, aby dowieść domniemanego działania na szkodę klientów oraz nieuczciwości Microsoftu. Traf chciał, że po raz kolejny światło dzienne ujrzała korespondencja, której autorem był Jim Allchin i w której po raz kolejny przychylnie wyrażał się o firmie Apple i proponowanych przez nią rozwiązaniach. Przypomnijmy, iż w e-mailu wysłanym 7 stycznia 2004 roku napisał on do Gatesa i Ballmera, że kupiłby komputer Mac, gdyby nie był zatrudniony w Microsofcie (po jej ujawnieniu Allchin starał się tę wypowiedź dyplomatycznie stonować).