Allegro Finale

W poprzednim numerze opisaliśmy program PrintMusic!, dzięki któremu zwyczajni śmiertelnicy mogą zapisywać skomplikowane partytury. Dwa inne produkty firmy Coda Music Technology - Allegro oraz Finale - skierowane są do bardziej wymagających muzyków.

W poprzednim numerze opisaliśmy program PrintMusic!, dzięki któremu zwyczajni śmiertelnicy mogą zapisywać skomplikowane partytury. Dwa inne produkty firmy Coda Music Technology - Allegro oraz Finale - skierowane są do bardziej wymagających muzyków.

Allegro Finale
Wszystkie trzy programy służą do zapisywania odtwarzanej lub wydrukowanej muzyki. Jako że zostały utworzone przez jedną firmę, są do siebie dość podobne, zarówno pod względem zawartości, jak i sposobu obsługiwania. Różnią się natomiast możliwościami: o ile PrintMusic! przeznaczony jest głównie dla osób z podstawową wiedzą w dziedzinie muzyki, o tyle programy Allegro i Finale powstały, aby ułatwić pracę profes-jonalnym muzykom; mają więcej funkcji i swoim użytkownikom dają bardziej zaawansowane opcje niż PrintMusic!.

Pakiety Allegro 98 i Finale 98 składają się z płyty CD-ROM, książki w języku angielskim zawierającej instrukcję instalacji i obsługi programów oraz podręcznej ściągawki, z której możesz w każdej chwili skorzystać, na przykład, gdy zapomnisz, co oznacza któraś ikona.

Po zainstalowaniu programu masz możliwość obejrzenia filmu demo QuickStart Video Tips (niestety również tylko w języku angielskim), który przedstawia i ilustruje przykładami możliwości oraz sposób działania edytora. Jeśli film wideo nie wystarczy, do dyspozycji masz książkę, która bardziej szczegółowo omawia wszystkie funkcje oraz problemy, jakie możesz napotkać podczas pracy z programem. Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie internetowej lub w plikach Pomocy.

Allegro i Finale są programami umożliwiającymi zapisanie każdego utworu muzycznego, począwszy od tabulatur gitarowych, poprzez piosenki z tekstem oraz podziałem na partię wokalną i akompaniament, a skończywszy na partyturach utworów na orkiestrę symfoniczną. Z Allegro i Finale możesz zapisywać muzykę we wszystkich kluczach, metrum i tonacjach oraz używać bogatego wyboru znaków artykulacyjnych, dynamicznych i agogicznych. Możesz także uzupełnić utwór funkcjami harmonicznymi, jak również zapisać go w formie tabulatury gitarowej.

Podobnie jak PrintMusic! Allegro i Finale proponują kilka metod edycji nut. Możesz je na przykład wprowadzić za pomocą myszy i klawiatury, jak również podłączyć do komputera klawiaturę MIDI i zagrać na niej melodię, którą komputer sam przetworzy na zapis nutowy. Edytory nutowe proponowane przez Coda Music Technology mają także funkcję tzw. Speedy Entry Tool, która umożliwia szybsze i precyzyjniejsze wpisywanie nut, choć początkowo opanowanie tej techniki może wydawać się dość trudne.

Różnice między programem PrintMusic! a bardziej profesjonalnymi Allegro i Finale polegają na tym, że te ostatnie umożliwiają użycie jeszcze szerszej gamy środków wyrazu, jak na przykład notacja rytmiczna, czyli notacja dla instrumentów perkusyjnych o nieokreślonej wysokości dźwięku.

Interfejs programu Allegro 98 przypo-mina w dużym stopniu ten z edytora PrintMusic!. Paleta szybkiego wprowadzania nut nie różni się niczym, jednak już główna paleta narzędzi jest bogatsza. Pojawia się tam na przykład przycisk Zoom Tool umożliwiający dowolne powiększenie wybranego fragmentu pięciolinii. Jest również narzędzie Hand Grabber Tool, dzięki któremu możesz przesunąć pięciolinię w dowolne miejsce na monitorze. W przypadku edycji muzyki za pomocą klawiatury MIDI przycisk MIDI Tool umożliwi dokładne określenie - tak jak w metronomie - tempa utworu, czyli liczby uderzeń na minutę.

Allegro Finale
Finale 98 dysponuje jeszcze bogatszą paletą narzędzi. Oprócz elementów zawartych w Allegro na palecie głównej narzędzi Finale znajdziesz ikonę Note Moover Tool, która służy do kopiowania pojedynczych nut lub całych taktów w inne miejsce na pięciolinii. Jest także przycisk Tempo Tool umożliwiający dokładne określenie zmian tempa oraz Graphics Tool, który pozwala na przeniesienie jakiegoś elementu graficznego z innego programu do utworu muzycznego pisanego w Finale lub odwrotnie, czyli umieszczenie na przykład fragmentu zapisu nutowego w dokumencie Worda.

Szczególnie ciekawą innowacją wprowadzoną do programu Finale jest narzędzie Special Tools Tool, które wywołuje na ekran paletę z 18 przyciskami, pod którymi kryją się chyba wszystkie symbole, jakie można sobie wymarzyć na pięciolinii. Znajdziesz tam nietypowe grupy wartości, nuty notacji rytmicznej, wszelkie możliwe tryle i ozdobniki, oznaczenia pedału w fortepianie i smyczków w instrumentach smyczkowych oraz wiele innych. Narzędzie to wydaje się szczególnie przydatne podczas komponowania lub zapisywania współczesnej muzyki poważnej, gdzie kompozytorzy często łamią obowiązujące dotychczas konwencje i eksperymentują z brzmieniem instrumentów, także tych klasycznych. A wszystko to trzeba przecież jakoś oznaczyć w partyturze... Chociaż wyobraźnia artystów wydaje się nieograniczona, program Finale podejmuje próbę stawienia czoła jej wymaganiom.