Allegro na giełdzie - czy przebije CD Project?

Dziś rano miał miejsce debiut Allegro na Giełdzie Papierów Wartościowych. Czy popularny serwis aukcyjny pokona aktualnego lidera CD Project?

Po przeprowadzonej pierwszej ofercie publicznej (IPO) na GPW wartość akcji Allegro wyniosła 9 182 608 677 zł. Poprzedni rekord wartości należał do PZU, której IPO było warte 8,1 mld zł.

W sobotę spółka Allegro poinformowała, że w ramach IPO sprzedała 213,55 mln akcji w cenie 43 zł za sztukę. Zainteresowanie inwestorów było na tyle duże, że zdecydowano się podnieść liczbę oferowanych akcji o 14%. Dzięki takiej decyzji łączna wartość pierwszej oferty publicznej osiągnęła 9,18 mld zł.

Giełdowy debiut Allegro to jest dobra informacja dla każdego z nas. Na warszawską giełdę wchodzi bowiem internetowy serwis, który zatrudnia ponad 2 tys. pracowników i który wspiera ponad 4 mln sprzedających. - powiedział Jarosław Gowin, który uczestniczył na GPW w uroczystości podczas debiutu Allegro

Jeżeli cena akcji Allegro nie ulegnie zmianie i ostanie się na poziomie 43 zł, to kapitalizacja rynkowa osiągnie rekordowe 44 mld zł. Dla porównania, do tej pory liderem jest firma CD Project, której wartość sięgnęła 36,35 mld zł.

WIG20, to indeks giełdowy 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Według prognoz spółka Allegro może się na tej liście znaleźć i to już trzeciego dnia po debiucie.

Decyzja o korekcie nadzwyczajnej podejmowana jest przez administratora (GPW Benchmark) po weryfikacji spełnienia warunków. Do publicznej wiadomości podawana ona jest w komunikacie na 2 dni przed przeprowadzeniem korekty. W przypadku Allegro istnieje potencjalnie możliwość, aby spółka weszła do WIG20 w ramach tzw. fast-track. Oznacza to, że Allegro może znaleźć się w indeksie WIG20 trzeciego dnia sesyjnego po debiucie - Izabela Olszewska, członek zarządu GPW

Zobacz również: Gmail Go - klient Gmail bez zbędnych funkcji dostępny dla wszystkich

Sprawdź, ile kosztuje Samsung Galaxy A51.