Allegro sprzedane. Mamy rekordową transakcję

Grupa Allegro ma nowego właściciela. Sprzedana została za rekordową jak na polskie warunki kwotę.

Grupa Allegro, do której poza największą platformą transakcyjną on-line w Polsce należy również popularna porównywarka cen Ceneo, została sprzedana. Jej poprzedni właściciel, mający siedzibę w Republice Południowej Afryki koncern Naspers, doszedł do porozumienia z grupą funduszy Cinven, Permira i Mid Europa Partners. Kwota transakcji jest rekordowa jak na polskie warunki, ponieważ została ustalona na poziomie 3,25 mld dolarów, co po przeliczeniu daje nam blisko 13 mld. złotych. Warto tutaj dodać, że w 2008 roku Naspers zapłacił za będącą właścicielem Allegro spółkę Tradus 1,5 mld dolarów.

"Połączone doświadczenie Cinven, Permira i Mid Europa dostarczą nam niezrównanej wiedzy i „know-how” w rosnącym sektorze e-commerce oraz technologii biznesowych na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy zadowoleni, że otrzymamy od nich wsparcie finansowe oraz dostęp do wiedzy sektorowej w celu dalszego rozwoju" - cytuje słowa Przemysława Budkowskiego, prezesa Allegro, serwis money.pl.

Aby transakcja została doprowadzona do końca muszą się jeszcze w tej sprawie wypowiedzieć urzędy antymonopolowe.

AKTUALIZACJA - komentarz

"To dobra cena za polskiego lidera e-commerce. Polski rynek zakupów internetowych cały czas rośnie za sprawą nowych e-sklepów – polskich i zagranicznych. Polacy mogą już kupować na popularnych azjatyckich serwisach, na Amazon.de, a na horyzoncie widać Marketplace Facebooka. Nowi właściciele Allegro stoją zatem przed wyzwaniem utrzymania dotychczasowej pozycji i posiadania 40 proc. rynku" – ocenia Tomasz Tybon, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Dreamcommerce, dostawcy oprogramowania dla sklepów Shoper.

Pod względem wartości, transakcja sprzedaży Allegro nie ma sobie równych w polskiej branży e-commerce. Co więcej, plasuje się w czołówce przejęć i zmian właścicielskich jakie ogłoszono w ostatnim roku na globalnym rynku.

Allegro zostało sprzedane

Allegro zostało sprzedane

"Obecność polskiego serwisu w top 10 przejęć w światowym e-commerce potwierdza wartość rodzimego rynku zakupów internetowych. Polska jest cały czas świetnie rozwijającym się graczem na tym polu. W ciągu ostatnich trzech lat liczba sklepów zakładanych na platformie Shoper potroiła się. Samo Allegro wypromowało sprzedaż internetową wśród Polaków, którzy chętnie otwierają dodatkowy kanał sprzedaży w postaci własnego e-sklepu" - podaje Tomasz Tybon z Dreamcommerce.

Aktualizacja: 25 października 2016 08:21

Tekst zaktualizowany interesującym komentarzem potwierdzającym wielkość transakcji nie tylko na polskim, ale także światowym rynku eCommerce.