AllofMP3: "Mieliśmy i mamy się dobrze!"

Niedawne porozumienie między rządem Rosji i Stanów Zjednoczonych miało doprowadzić do zamknięcia portalu AllofMP3 sprzedającego muzykę po cenach znacznie niższych niż konkurencyjne serwisy bazujące poza Rosją. Twórcy portalu uspokajają jednak swych użytkowników: "Działaliśmy zgodnie z prawem i funkcjonujemy nadal. Nikt nikogo na razie nie zamknął".

Albumy oferowane w sklepie AllofMP3 kosztują zwykle od 50 centów do najwyżej 2 dolarów - oczywiście muzyka dostępna jest wyłącznie w postaci plików do pobrania. Tymczasem oryginalne płyty CD/DVD kosztują od 10 do 25 i więcej dolarów.

Ceny AllofMP3 są zatem średnio piętnaście razy niższe niż to, co mają do zaoferowania sklepy w Stanach i Europie Zachodniej. Nawet sprzedające muzykę witryny internetowe nie mogą konkurować z AllofMP3 - za album w rosyjskim serwisie płaci się zwykle mniej niż za jeden utwór w iTunes.

Dyplomaci kontra "piraci"

AllofMP3 był solą w oku wielu zachodnich koncernów fonograficznych. Z powierzchni ziemi miało go zetrzeć porozumienie między USA i Rosją, w którym jasno określono zasady przyjęcia tego ostatniego kraju do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Mianowicie: Rosja może o członkostwie tylko pomarzyć, jeżeli pozwala na swym terenie na "piracką" działalność sklepów pokroju AllofMP3 (więcej na ten temat - patrz: "Antypirackie porozumienie Rosji i USA").

Tymczasem, jak podkreślają amerykańscy prawnicy, rozmowy dyplomatów nijak mają się do obowiązującego prawa. Sklep z muzyką działa bowiem w pełni legalnie i dopiero odpowiednie decyzje władzy ustawodawczej mogą doprowadzić do jego zamknięcia.

"Trzymamy się nieźle, sprzedajemy dalej!"

Szefowie sklepu apelują o rozsądek i odwagę. Mówią, że ich działalność gospodarcza w ani jednym miejscu nie kłóci się z lokalnie obowiązującym prawem. W opublikowanym na witrynie FAQ cytują nawet konkretne paragrafy Kodeksu cywilnego.

Problem może pojawić się dopiero w połowie 2007 roku, gdy w Rosji zajdzie rzeczywista zmiana przepisów - wtedy sklep będzie musiał wycofać większość dostępnych obecnie albumów albo... umiejętnie zinterpretować nowe paragrafy.