Allwinner A33: 4-rdzeniowy układ SoC za 4 USD

Allwinner A33 to czterordzeniowy układ, który znajdzie zastosowanie w najtańszych tabletach. Jego cena została ustalona na poziomie...4 USD.

Producent układów mobilnych, firma Allwinner, zapowiedziała kilka dni temu wkroczenie na rynek z pierwszym 64-bitowym chipem. Jak się okazuje, nie zapomniała ona jednak także o urządzeniach z najniższej półki cenowej. Ogłosiła bowiem właśnie rozpoczęcie masowej produkcji układu Allwinner A33, który wyposażony został w cztery rdzenie Cortex-A7 oraz dwurdzeniowy Mali-400 MP2 GPU. Oferuje też wsparcie dla ekranów o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, możliwość odtwarzania wideo w rozdzielczości 1080p z prędkością 60 kl/sek oraz poprawiającą jakość wyświetlanych zdjęć technologię SmartColor.

Dodatkowo Allwinner twierdzi, że A33 jest znacznie bardziej efektywny energetycznie od innych konstrukcji z czterema rdzeniami Cortex-A7. Na zasilaniu z akumulatora 4000 mAh pozinien pozwolić na 300 godzin pracy w trybie czuwania, 6,5 godziny odtwarzania filmów Full HD, 6 godzin grania, lub 8 godzin odtwarzania muzyki.

Na koniec warto dodać, że A33 jest pinowo kompatybilny z układem A23 (dual-core Cortex-A7), więc producenci tabletów będą mieli ułatwione zadanie przy jego adopcji.

Cena

Najważniejszą cechą nowego układu jest jego cena ustalona na poziomie zaledwie 4 USD. Zdaniem producenta powinien on znaleźć zastosowanie przede wszystkim w tanich (30-60 USD), 7-, 8-calowych tabletach chińskich producentów.

Poniżej interesujący film przygotowany przez firmę Allwinner, na którym zobaczymy m.in. przykładowe tablety korzystające z Allwinner A33: