Alpha Ransomware żąda okupu w postaci iTunes Gift Cards

Alpha Ransomware to nowe zagrożenie szyfrujące pliki na komputerze ofiary. W jego przypadku mamy do czynienia z dosyć zaskakującym żądaniem okupu w postaci karty podarunkowej Apple.

W ostatnim okresie pojawiło się nowe zagrożenie w postaci ransomware o nazwie Alpha Ransomware. Szkodnik ten po skutecznym zaatakowaniu komputera szyfruje przy wykorzystaniu AES-256 znajdujące się na nim pliki. Następnie żąda okupu za odblokowanie do nich dostępu w postaci iTunes Gift Cards o wartości 400 USD. To dosyć zaskakujące ze względu na łatwość prześledzenia drogi karty upominkowej Apple.

Jest już lekarstwo

Osoby, które padły ofiarą Alpha Ransomware z pewnością ucieszy, że Michael Gillespie udostępnił narzędzie deszyfrujące, które pozwala na odzyskanie zaszyfrowanych plików. Znajdziecie je pod linkiem https://download.bleepingcomputer.com/demonslay335/AlphaDecrypter.zip

Co robić w przypadku ataku ransomware?

W sieci operują różne szkodniki typu ransomware. Jeżeli padłeś ofiarą jednego z nich nie płać od razu okupu, lecz najpierw odwiedź serwis ID Ransomware. Pozwala on na identyfikację ransomware oraz niekiedy nawet na skorzystanie z rozwiązań pozwalających na odblokowanie dostępu do plików.