Alternativa - przygody w mrocznej przyszłości

Alternativa to gra przygodowa, której akcja rozgrywa się w Pradze, w roku 2045. Świat zniszczyła wojna, społeczeństwo kontrolują dwie megakorporacje, których zbrojnym ramieniem są bezduszne androidy. Jak nietrudno się domyślić, pokierujemy kimś, komu niezbyt podoba się taki stan rzeczy...

Ten ktoś to Richard, który pewnego dnia dowiaduje się, że został wyrzucony z pracy i nie ma szans na nową. Cóż robi w takiej sytuacji? Kieruje się do Ruchu Oporu, który chce złamać dominację korporacji i przegonić androidy na złomowisko. Oczywiście samo skontaktowanie się z partyzantami nie jest łatwym zadaniem - konspiracja rządzi się swoimi prawami, ale od czego bystry umysł gracza?

Alternativa

Alternativa

Muszę przyznać, że choć gra zaczyna się ciekawie, to jednak dość szybko zaczyna być produktem irytującym, którego nie ratuje nawet całkiem dobra historia. Czeska ekipa ze studia Centauri zastosowała bowiem mechanizm, jakiego żaden miłośnik przygodówek nie cierpi. Mianowicie? Sztuczne wydłużanie gry poprzez zmuszanie gracza do wędrówki przez kilka lokacji tam i z powrotem, a celem tego jest jakaś banalna i nie zawsze mająca rację bytu czynność. Przykład pierwszy z brzegu - musimy dostarczyć pewnemu typowi baterie starego typu. W rzeczach współlokatora Richarda znajdujemy jedną, jednak okazuje się, że to nie ten model. Wracamy do pokoju, aby pogrzebać znowu w nieswoim ekwipunku, a tu nagle nasz bohater stwierdza, że... wolałby się najpierw zapytać, czy może. Spóźnione wyrzuty sumienia? Cóż więc robić, trzeba wyjść z domu, iść na stację (2 lokacje), dojechać do innej części miasta, przejść dwie kolejne plansze i tu mamy kolegę, który zgadza się na zabranie mu przedmiotu. Wracamy, znowu przemieszczając się po tych samych miejscach. Strata czasu i kilku minut realnego życia.

Alternativa

Alternativa

Inna irytująca rzecz to konieczność wysłuchiwania nieco rozdętych ponad miarę dialogów i oglądania animacji. Gdy podróżujemy po Pradze, czynimy to za pomocą kolejki. Za każdym razem włącza się wówczas scenka, trwająca kilkanaście sekund. Można to na szczęście pominąć przez wciśnięcie ESC, ale po co było ją na siłę ładować do gry? Alternativa grzeszy także niewielkimi nieraz przedmiotami oraz kiepskim ich rozmieszczeniem. Na przykład w pewnym pokoju na ścianie znajduje się Bardzo Ważny Włącznik. Niestety, nasza postać stając w prowadzących do pomieszczenia drzwiach zasłania go całkowicie. Podobnie i niektóre przedmioty są ledwie kilkoma pikselami na mapce i trzeba jeździć myszką, aby je wychwycić spomiędzy innych. Niedobrze, bracia Czesi!

Praga A.D. 2045

Praga A.D. 2045

Ponarzekałem, teraz pora na wymienienie niewątpliwych plusów zabawy. Po pierwsze - klimat. Spora część akcji rozgrywa się w półmroku, w wyludnionym mieście, w którym walają się śmieci, popsute od lat maszyny, a nawet uszkodzone androidy. Towarzyszy temu klimatyczna ścieżka dźwiękowa, budująca nastrój, a dubbing został wykonany w sposób nie budzący moich zastrzeżeń. To robi wrażenie. Poszczególne lokacje pokazywane są z różnych kamer, co daje kolejny plus. Sól każdej przygodówki, czyli zagadki, są w Alternativii całkiem pomysłowe, jednak... tu znowu wracam do marudzenia... wiele jest dość nielogicznych i albo odkryjemy dzięki łutowi szczęścia, co w ogóle mamy robić, albo też podejrzymy poradnik. Jeżeli już marudzę, to dodam, że w polonizacji trafiają się babole, np. raz czy dwa polskie napisy w połowie dialogu zostały zastąpione przez angielskie. Sad but true, jak powiedział Szwejk.

Jak więc posumować grę? No cóż, Alternativa to produkt, który miał szansę być dobrą pozycją, ale niestety - w paru momentach został przekombinowany i niedopracowany w takim stopniu, że czyni to z niego raczej kiepską zabawę.

Praga A.D. 2045

Praga A.D. 2045

Plusy:

- klimat

- ścieżka dźwiękowa

Minusy:

- przegadane dialogi

- sztuczne rozciąganie czasu gry

- nielogiczności

- niedopracowania

Werdykt: Kiepsko, a mogło być tak pięknie...

Ocena: 5/10

Wydawca: IQ Publishing
Producent: Centauri Productions
Data wydania: 18 V 2012
Strona oficjalna: HTTP://www.centauriproduction.com/alternativa.php
Wymagania: Intel Pentium IV 2.0 GHz, 2 GB RAM, karta graficzna z 512 MB Shader 2.0, 2 GB miejsca na dysku