Alternatywa dla Total Commandera

Stworzenie łatwego w obsłudze i funkcjonalnego menadżera plików to wyzwanie dla każdego programisty. Nowym aplikacjom bardzo trudno pobić popularnością wszechstronnego Total Commandera. Polski produkt, AC Browser Plus, wnosi wiele nowych i ciekawych rozwiązań, których na próżno szukać nawet u lidera.

Pomimo dość dużej konkurencji na rynku menadżerów plików, nadal w ścisłej czołówce plasuje się program Total Commander, który wyznacza standardy dla całej grupy programów i stanowi swoisty punkt odniesienia dla użytkowników. W powodzi różnych aplikacji zwróciliśmy uwagę na AC Browser Plus 2.2 autorstwa Konrada Papały, bowiem zawiera on kilka ciekawych rozwiązań, znacznie ułatwiających codzienną pracę z plikami.

AC Browser Plus to wielo-okienkowy (MDI), wielowątkowy, szybki (napisany w C++) menedżer plików, z możliwością dodawania komentarzy do plików i katalogów. Interfejs programu jest nieco inny niż ten znany z Total Commandera - zamiast dwóch okien i zakładek użytkownik porusza się pomiędzy otwartymi okienkami z zawartością dysków i katalogów (można je przesuwać i układać wedle własnego życzenia). Dodatkowo, na bocznej belce znajduje się okienko, w którym wyświetlane są informacje o aktualnie wybranym pliku lub katalogu.

Każdy plik, w zależności od rodzaju (muzyka, grafika, archiwum) podświetlony jest za pomocą innego koloru, co znacznie ułatwia identyfikację poszukiwanych materiałów i aplikacji. Przy ikonie symbolizującej dany plik znajduje się mały, czerwony kwadracik szybkiego podglądu - najeżdżając na niego w przypadku pliku muzycznego usłyszymy muzykę, gdy będzie to plik graficzny zostanie wyświetlona jego miniaturka (oraz zostanie udostępniona opcja konwersji). Jedną z wielu ciekawych funkcji jest również podliczanie wagi katalogów - wystarczy wybrać katalog, wcisnąć spację, a program szybko wyświetli odpowiednie informacje o rozmiarze. Do bogatej listy usprawnień należy również dołączyć tworzenie list plików, które figurują w jednym miejscu, obojętnie od ich położenia na dysku twardym. Wszyscy wykonujący liczne operacje na plikach z pewnością docenią również opcję tworzenia tymczasowych katalogów, które są automatycznie wymazywane przez program po zakończeniu pracy z plikami.

Jedynym poważnym mankamentem, jaki można odnaleźć w programie jest brak polskiej wersji językowej, co może nieco dziwić biorąc pod uwagę fakt, iż program został napisany przez naszego rodaka.

Program do pobrania z naszego serwisu FTP:

http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/3125/AC.Browser.Plus.2.2.html

Więcej informacji:

http://www.acbrowser.republika.pl/


Zobacz również